Farsoon, Huaxiang oraz LEHVOSS udostępniają projekt okularów ochronnych do walki z COVID-19

Kategoria: Druk 3D w medycynie 29 mar 2020

COVID-19 jest wirusem o wysokiej zakaźności, który przenoszony jest głównie drogą kropelkową. Z tego właśnie powodu do środków ochrony osób walczących ze skutkami zakażeń, poza rękawicami i maseczkami, zaliczamy również gogle chroniące oczy. Farsoon, Huaxiang oraz LEHVOSS, korzystając z technologii druku 3D, rozpoczęły produkcję tego typu sprzętu, udostępniając zarazem pliki do samodzielnego wydruku.

Spojówka jest jedyną odsłoniętą błoną śluzową w ludzkim organizmie, co czyni ją jedną z potencjalnych dróg, przez którą może przedostać się wirus. Dlatego właśnie skuteczne oraz szczelne okulary są jednym z najważniejszych atrybutów ochrony przed tym rozpylonym w powietrzu niewidzialnym zagrożeniem.

Eksperci z Huaxiang, którzy znani są z dużego doświadczenia w medycznym druku 3D, w ciągu zaledwie 10 dni byli w stanie zaprojektować, zoptymalizować, zweryfikować oraz wykonać tysiąc sztuk okularów ochronnych, przy pomocy systemów Farsoon 403P. Główne ramy gogli wykonano z materiału Farsoon FS3300PA, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz trwałością. Pierścienie uszczelniające powstały z tworzywa LUVOSINT TPU od firmy LEHVOSS. Charakteryzuje się ono dużą elastycznością i wytrzymałością na rozciąganie, co zapewnia lepsze dopasowanie do twarzy oraz zwiększa szczelność.

Soczewki wycięto z przeźroczystego akrylu, po czym pokryto je powłoką zapobiegającą parowaniu. Dzięki odpowiedniej optymalizacji maksymalnie zmniejszono wagę całych gogli tak, aby były możliwie jak najlżejsze i komfortowe podczas długiego noszenia. Po złożeniu wszystkich elementów, każdy egzemplarz należy zdezynfekować przy pomocy lampy UV, wysokiej temperatury oraz w wysokim ciśnieniu.

Projekt oraz proces produkcji omawianych okularów ochronnych został zarejestrowany oraz zaakceptowany przez odpowiednie służby, klasyfikując je jako narzędzie medyczne klasy pierwszej. Pierwsza partia 1000 sztuk gogli została przekazana chińskiemu oddziałowi Czerwonego Krzyża. Kolejne partie mają zostać rozdysponowane również poza granicami Chin.

Huaxiang Group udostępniła pliki projektów gogli, tak aby każdy był w stanie wykonać je samodzielnie. Dla lepszego dopasowania projekt dostępny jest w dwóch różnych wielkościach –  w rozmiarze L oraz w rozmiarze S. Rama oraz pierścień uszczelniający mogą byś drukowane zarówno w technologii SLS, FDM jak i SLA. Pośród plików znajduje się również projekt do wycięcia soczewek ochronnych.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments