Twente AM prezentuje 9-osiową architektoniczną drukarkę 3D

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 17 mar 2020

Twente AM, holenderski startup, który zajmuje się architektonicznym drukiem 3D, zaprezentował właśnie swoją najnowszą wielkoformatową drukarkę 3D do betonu. Maszyna została opracowana oraz zmontowana w centrum badawczo-rozwojowym w Kanadzie, a jej praca transmitowana na żywo na Big 5 International Building & Construction Show w Dubaju.

Głównym celem firmy Twente AM na rok, w którym powołano ją do życia, było opracowanie drukarki 3D do betonu o ponadprzeciętnym obszarze roboczym. Założenie to zrealizowano przy pomocy specjalnej konstrukcji przypominającej nieco suwnicę, która jest w stanie przemieścić „dyszę” drukarki 3D w obszarze 10 metrów szerokości oraz 5 metrów wysokości.

Zamocowany na tej konstrukcji 6-osiowy robot ABB sam z siebie posiada przestrzeń zadruku na poziomie 42 m3. Wraz z dodatkowymi dwoma osiami, wynikającymi z umieszczenia go na wspomnianej platformie, zwiększa swój zakres do 181 m3. Dodanie dziewiątej osi obrotowej powoduje, że zakres działania urządzenia wzrasta do 391 m3.

Połączenie szerokiego zasięgu drukarki 3D do betonu z jej zaawansowanym przegubem pozwala na tworzenie skomplikowanych geometrii oraz struktur artystycznych, które w tradycyjny sposób byłyby niemożliwe do wykonania przy pomocy konwencjonalnego szalowania.

Ze względu na swój rozmiar urządzenie nie mogło zostać zaprezentowane na stoisku wspomnianych targów. Zdecydowano się jednak na dość ryzykowną metodę prezentacji, która polegała na wyświetlaniu na ekranach pracy drukarki 3D w czasie rzeczywistym. Jak widać na poniższym materiale nie obyło się bez kilku wpadek.

Głównym zadaniem nowej drukarki 3D od Twente AM ma być pomoc przy tworzeniu szalunku przy budowie betonowych domów, które mają powstać w Kolumbii Brytyjskiej.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments