TypeCase – drukowana w 3D klawiatura na urządzenia mobilne dla osób niewidomych

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Projekty 3D 02 mar 2020

Druk 3D to nie tylko figurki, gadżety oraz bardziej istotne aplikacje inżynierskie, druk 3D to również nadzieja dla wielu osób zmagających się z niepełnosprawnością, kryjącą się pod różną postacią. TypeCase to powstała w tej technologii klawiatura na urządzenia mobilne z ekranami dotykowymi, dzięki której osoby niewidome oraz niedowidzące będą w stanie swobodnie z nich korzystać.

Współczesne smartfony biją kolejne rekordy wydajności, stają się coraz bardziej funkcjonalne i z powodzeniem potrafią zastąpić nam nawet komputery. Problem w tym, że wraz z rozwojem tej technologii stały się one coraz mniej dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Dostępne jeszcze parę lat temu telefony z fizycznymi klawiaturami, dzięki specjalnym wypustkom, były o wiele łatwiejsze do obsługi przez osoby niewidome, które radziły sobie z nimi bez najmniejszych problemów. Obsługa klawiatury wyświetlanej na ekranie smartfona nie umożliwia jednak takiej funkcjonalności. Wprawdzie współczesne modele telefonów posiadają funkcje dyktowania oraz odczytu wszelkiego rodzaju wiadomości, ale pamiętać musimy jednak o tym, że z niepełnosprawnością zmysłu wzroku łączy się często niepełnosprawność narządu słuchu oraz mowy.

TypeCase jest urządzeniem, a właściwie przystawką na telefon, która upraszcza korzystanie z klawiatur ekranowych w urządzeniach mobilnych z ekranem dotykowym. Jej twórcą jest Dougie Man, absolwent inżynierii mechanicznej i projektowania produktów w Imperial College London oraz The Royal College of Art.

Z samego założenia oraz ze względu na jego przeznaczenie, urządzenie to miało być możliwie najprostsze w budowie oraz w obsłudze. Z tego też względu jest ono zintegrowane z obudową telefonu i posiada jedynie 5 przycisków. Pozwala to na korzystanie z telefonu jedną ręką, nawet bez konieczności wyciągania go z kieszeni. Przy jego wykonywaniu korzystano z druku 3D w technologii fotopolimerowej.

TypeCase działa na zasadzie podobnej do sposobu odczytywania alfabetu brajla, pokazując użytkownikowi jak prawidłowo naciskać klawisze podczas trzymania telefonu. Urządzenie wykorzystuje również informacje zwrotne, które pozwalają osobom niewidomym nie tylko wysyłać, ale również odbierać wiadomości. Dzieje się to za sprawą odwrócenia interakcji, która pozwala na wyczucie tekstu, poprzez niewielkie wibracje pod każdym z palców.

Projekt jest obecnie nadal w fazie rozwojowej i wymaga jeszcze dużo pracy, ale aktualne rezultaty są bardzo obiecujące.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments