VentilAid – polski drukowany w 3D respirator open source za 200 zł

Kategoria: Druk 3D w medycynie 23 mar 2020

Poza środkami ochrony osobistej, takimi jak kombinezony, maseczki, czy przyłbice, w walce o życie pacjentów zarażonych koronawirusem COVID-19 i znajdujących się w najcięższym stanie, jeszcze ważniejsze, a również niedostępne, stają się obecnie respiratory. Krakowski producent drukarek 3D, firma Urbicum, w ciągu zaledwie dwóch dni przygotował projekt prostego respiratora VentilAid, który można skonstruować przy pomocy drukarek 3D wydając na to zaledwie 200 zł.

Założeniem projektu było przygotowanie respiratora ostatniej szansy, który będzie w stanie uratować życie, a jednocześnie będzie go można zbudować z pominięciem zewnętrznych dostawców. Konstruktorem respiratora jest Mateusz Janowski, który nad działającym Prototypem I pracował zaledwie dwa dni i przygotował go korzystając z lokalnych zasobów, których koszt nie przekroczył 200 zł.

Twórcy projektu zdają sobie oczywiście sprawę, że VentilAid jest jedynie prototypem i nie można traktować go jako urządzenia medycznego, ale z drugiej strony jest to projekt open source, do współpracy nad którym zapraszają konstruktorów, lekarzy oraz wszystkich innych, którzy są w stanie w jakiś sposób przyczynić się do jego rozwoju.

Wszystkich chętnych, aby pomóc zapraszamy na oficjalną stronę projektu, gdzie można skontaktować się z jego twórcami.

Źródło: www.urbicum.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments