AMS Mini – drukowane w 3D urządzenie do eliminowania bakterii oraz wirusów przenoszonych drogą powietrzną

Kategoria: Druk 3D w medycynie 10 kw. 2020

Rzeczywistość w której aktualnie żyjemy, oraz związane z nią konsekwencje, zmuszają wiele firm do zmiany profilu działalności lub rozwijania inicjatyw, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa lub minimalizację skutków zarażenia nim. Jedną z takich firm jest FICEP S3, która zaprojektowała kompaktowe, drukowane w 3D urządzenie, przeznaczone do sterylizacji powietrza z bakterii, mikroorganizmów oraz mikrokropelek mogących być nośnikiem wirusów, w tym także COVID-19.

FICEP S3 to hiszpańska firma, która stworzona została przez grupę inżynierów posiadających duże doświadczenie w branży przemysłowej, korzystającej aktywnie z technologii przyrostowych do pozyskiwania nowych rozwiązań i innowacji. Zaprojektowane przez nich urządzenie, w swoim pierwotnym założeniu, przeznaczone było do suszenia farb oraz epoksydów. W szybkiej reakcji na panujący kryzys zdrowotny zostało jednak przystosowane do innych celów.

W swoim obecnym kształcie AMS Mini, wykorzystuje umieszczone w nim źródło światła UV, które pierwotnie utwardzało wspomniane powyżej farby, do zabijania bakterii oraz wirusów. Aby było to możliwe powietrze z otoczenia jest do niego zasysane przy pomocy specjalnie zaprojektowanej turbiny, po czym przez odpowiedni czas utrzymuje je we wnętrzu, poddając sterylizacji. W kolejnym cyklu powietrze zostaje uwalniane, a system zasysa kolejną jego porcję.

Jak wiemy główną metodą roznoszenia się wirusa COVID-19 jest rozprzestrzenianie się go poprzez wyrzut kropelek z naszych ust podczas kichania lub nawet normalnej rozmowy. Według Światowej Organizacji Zdrowia istnieją szczególne warunki i przypadki, kiedy taki aerozol może utrzymywać się w powietrzu przez około trzy godziny. Dlatego właśnie odpowiednia filtracja powietrza może być jedną z metod walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Do produkcji AMS Mini wykorzystuje się druk 3D w technologii HP Multi Jet Fusion oraz materiału Nylon PA12. Wykorzystanie technologii przyrostowych ma w tym wypadku dwojakie uzasadnienie. Pierwszym z nich jest specjalna turbina, którą ciężko byłoby wykonywać przy pomocy formowania wtryskowego, druga jest nieco bardziej przyziemna i wiąże się z możliwością personalizacji urządzeń.

Według producenta AMS Mini przy zastosowaniu lamp o długości fali światła wynoszącej 200-400 nm jest w stanie eliminować około 95% bakterii oraz wirusów z otaczającego nas środowiska (niestety nie znalazłem nigdzie informacji na temat jego wydajności). Urządzenie jest na tyle kompaktowe, że można stosować je miejscach takich jak hotele, biura, fabryki, laboratoria, a nawet szpitale.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments