EnvisionTEC zapowiada gotowość do drukowania w 3D 1 miliona pałeczek do pobierania wymazów dziennie

Kategoria: Druk 3D w medycynie 16 kw. 2020

Znany producent fotopolimerowych drukarek 3D, firma EnvisionTEC, ogłosiła osiągnięcie znaczącego kroku naprzód w zakresie produkcji drukowanych w 3D wymazówek do wykonywania testów na obecność koronawirusa COVID-19. Ich produkt został zatwierdzony przez FDA, a wraz ze swoimi partnerami jest w stanie produkować go do 1 miliona sztuk dziennie.

W związku ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania, związanym z panującą na świecie pandemią, na rynku poza sprzętem medycznym, brakuje również wymazówek koniecznych do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Okazuje się, że również w tym aspekcie można liczyć na producentów drukarek 3D. Tak jak wcześniej produkcją tego typu pałeczek zajęły się firmy Carbon oraz Formlabs, tak teraz swoją działalność w tym zakresie ogłosiła również firma EnvisionTEC.

Do produkcji wspomnianych wymazówek, poza samym producentem drukarek 3D, dołączyło również kilku jego klientów oraz partnerów. Wspólnymi siłami przystąpiono do zaprojektowania odpowiedniej dla druku 3D pałeczki, która została przekazana do zatwierdzenia przez FDA. W ramach badań przeprowadzono dwuczęściowy test absorpcji, badania mechaniczne oraz biologiczno-chemiczną procedurę testową, sprawdzającą czy wydrukowana pałeczka nie zakłóca znajdującej się na niej próbki.

Wszystkie powyższe testy zakończyły się sukcesem. Wymazówki wykazały się dużą odpornością mechaniczną nawet po procesie sterylizacji parą w temperaturze 132oC (270oF) i przy ciśnieniu 27 Pa. Wyniki analityczne charakteryzowały się z kolei wysokim poziomem zgodności z wymazem referencyjnym, wykazując całkowitą neutralność pałeczek.

Wymazówki od EnvisionTEC zaprojektowano do drukowania 3D na urządzeniach Envision One cDLM z żywicy E-Guide Soft. Zestaw ten jest powszechnie stosowany w sektorze medycznym oraz dentystycznym, w związku z czym wielu ich użytkowników jest wykwalifikowana do wykonywania produktów klasy medycznej, mając możliwość samodzielnego wytwarzania tego typu testów.

Jedno urządzenie jest w stanie wykonać do 2400 wymazówek dziennie, co przy wykorzystaniu wszystkich posiadanych drukarek 3D EnvisionTEC oraz ich partnerów, pozwala na uzyskanie wydajności rzędu 1 miliona testów dziennie.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments