Ferrari dołącza do firm wykorzystujących druk 3D do walki z pandemią COVID-19

Kategoria: Druk 3D w medycynie 20 kw. 2020

Włoski producent supersamochodów, firma Ferrari, dołączyła do inicjatywy wspierania pracowników służby zdrowia, leczących pacjentów zakażonych koronawirusem. Ich oddział w Maranello, który zazwyczaj zajmuje się prototypowaniem nowych samochodów przerzucił się na produkcję zaworów do respiratorów oraz złączek do masek ochronnych, wykorzystując do tego celu technologie przyrostowe.

W marcu bieżącego roku firma Ferrari wraz z innymi spółkami z grupy FCA rozpoczęły współpracę z jedynym włoskim producentem respiratorów, firmą Siare Engineering. Efektem tej współpracy było zwiększenie dziennej produkcji respiratorów z 5 do nawet 20-30 sztuk i docelowo wyprodukowanie ich 2000 sztuk do końca lipca. Udział Ferrari polega na dostarczaniu monitorów i komponentów elektronicznych, podczas gdy firmy z grupy FCA wraz Magneti Marelli dostarczają części mechanicznych.

Poza powyższą współpracą Ferrari dołączyło również do inicjatywy drukowania w 3D zaworów do respiratorów oraz adapterów do masek do nurkowania. Według niektórych źródeł włoski producent samochodów sportowych posiada na wyposażeniu wiele drukarek 3D od HP, EOS oraz Stratasys i to właśnie te urządzenia wykorzystuje do produkcji tego typu elementów.

Z wydanego przez Ferrari oświadczenia możemy się dowiedzieć, że firma współpracuje w tym wypadku zarówno z Novamacut (dystrybutorem systemów HP) oraz Solid Energy (dystrybutorem Stratasys) i wykorzystuje projekty zaworów opracowanych przez Mares, producenta sprzętu do nurkowania. Elementy te pozwalają na przekształcenie produkowanych przez Mares masek do nurkowania w maski ratunkowe, wspomagające pacjentów z niewydolnością oddechową.

W ciągu kilku najbliższych dni Ferrari ma wyprodukować kilkaset zaworów i adapterów, które są i będą dystrybuowane przy koordynacji włoskich służb do różnych włoskich szpitali, w tym w Bergamo, Genui czy Modenie.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments