FiT- drukowany w 3D uchwyt, dzięki któremu przekształcimy dowolny materiał filtracyjny w awaryjną maskę na twarz

Kategoria: Druk 3D w medycynie 12 kw. 2020

Podobnie jak wiele innych firm, tak i niemiecka FIT Additive Manufacturing Group, w czasach panującej pandemii, postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do walki z koronawirusem. Opracowany i udostępniony przez nich projekt prostego uchwytu pozwala na przekształcenie dowolnego materiału filtracyjnego w maskę, którą możemy zasłonić swoje usta i nos.

Tak jak dynamicznie zmienia się sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, tak samo dynamicznie zmienia się zdanie „mądrych” głów, które najpierw twierdziły, że noszenie maseczek nie ma sensu, by następnie wprowadzić przymus ich noszenia (ściślej mówiąc zasłaniania twarzy). W związku z powyższym wiele osób zaczęło się nagle za nimi rozglądać, co zapewne skończy się drastycznym windowaniem cen lub całkowitym brakiem na rynku. Projekt niemieckiej firmy może dla wielu okazać się ciekawym rozwiązaniem na nadchodzące dni.

Uchwyt na materiał filtracyjny FiT jest bardzo łatwy w montażu i można go stosować wielokrotnie, ponieważ możemy go dezynfekować, a nawet myć w zmywarce (w zależności od tego w jakiej technologii i z jakiego materiału go wykonamy). Składa się on z dwóch identycznych plastikowych sitek, pomiędzy które wkładamy dowolny materiał, który posłuży nam za filtr. W kryzysowych sytuacjach może to być nawet zwykła chusteczka higieniczna, ale równie dobrze może to być specjalistyczny materiał nietkany.

Dzięki prostej konstrukcji możemy szybko i łatwo wymienić używany przez nas materiał filtracyjny. Jak wiemy niezależnie od tego, czy jest to materiał profesjonalny czy nie, jego skuteczność zmniejsza się wraz z zawilgoceniem powstałym od wydychanej przez nas pary wodnej.

FIT Additive Manufacturing Group swoje uchwyty wykonuje w technologii SLS. Pierwsza partia produkcyjna została rozdana mieszkańcom miejscowości Lupburg, w której firma ma swoją siedzibę. W chwili obecnej opracowywana jest mniejsza wersja, która przystosowana będzie do noszenia przez dzieci. Model w standardowym rozmiarze można pobrać tutaj.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments