Nexa3D oraz Henkel prezentują fotopolimerową żywicę typu ABS

Kategoria: Materiały do druku 3D Przemysłowe drukarki 3D 26 kw. 2020

Kalifornijski producent fotopolimerowych drukarek 3D, firma Nexa3D, ogłosiła nawiązanie współpracy z wiodącym producentem specjalistycznych chemikaliów, firmą Henkel, w celu opracowania pod wspólną marką specjalnej linii żywic SLA. Pierwszym materiałem z nowej serii jest ABS, a jego dystrybucja ma odbywać się za pośrednictwem globalnych kanałów Nexa3D.

Dzięki nowo nawiązanej współpracy Nexa3D dołączyła do otwartej platformy partnerów firmy Henkel, do której należą już inni znani producenci drukarek 3D, tacy jak na przykład Rapid Shape. Obie firmy zamierzają wykorzystać swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu technologii druku 3D SLA oraz specjalistycznych materiałów eksploatacyjnych, do wytwarzania części funkcjonalnych na drukarce 3D NXE400. Pierwszym tworzywem, które udało się opracować przy pomocy technologii materiałowej Henkel Loctite jest żywica typu ABS.

Jednym z podstawowych celów partnerstwa było pokonanie przeszkód jakie stwarzają obecnie stosowane w druku 3D żywice konwencjonalne i wybicie się ponad nie, opracowując materiał, który będzie wytrzymały i delikatnie elastyczny zarazem. Tworzywem, które jest w stanie sprostać tym założeniom jest 3843-xABS Black, fotopolimer, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i temperaturę, a zarazem jest twardy i delikatnie poddaje się w wyniku przyłożonej siły.

Nowa żywica przeznaczona jest do bardzo szerokiego spektrum zastosowań. Pośród nich wyróżnić możemy na przykład produkcję elementów mechanicznych do zastosowań w robotyce oraz innych maszynach przemysłowych lub do wykonywania wszelkiego rodzaju wsporników, dźwigni oraz ramion w liniach produkcyjnych pojazdów transportowych oraz innych tego typu narzędzi.

Kolejnym krokiem na linii współpracy pomiędzy firmami Nexa3D oraz Henkel ma być optymalizacja pełnego portfolio żywic fotopolimerowych Henkel pod parametry oraz możliwości drukarki 3D NXE400, tak aby zakres możliwych do wykonywania aplikacji znacząco się poszerzył. Pośród tych materiałów znajdują się przede wszystkim tworzywa z linii PhotoPlastic oraz PhotoElastic.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments