VentCore – kolejny drukowany w 3D respirator open source

Kategoria: Druk 3D w medycynie 14 kw. 2020

Kilka tygodni temu opisywaliśmy polski projekt respiratora VentilAid, którego koszt budowy wynosił zaledwie 200 zł. Swoją wersję open source tego typu urządzenia przygotowała również, mająca swoją siedzibę w Kosowie, firma Formon.

Poza środkami ochrony osobistej respiratory są chyba najbardziej pożądanym obecnie sprzętem medycznym. Urządzenia te wspomagają najcięższe przypadki pacjentów zarażonych wirusem COVID-19, którzy zazwyczaj nie są już w stanie oddychać samodzielnie. Podobnie jak inny sprzęt medyczny, tak i respiratory są obecnie trudnodostępne na rynku, co przyczyniło się do powstawania licznych projektów modyfikujących te już dostępne, jak również umożliwiające produkcję zupełnie nowych. Jednym z takich projektów jest VentCore.

Tradycyjny respirator to dość złożone urządzenie, które precyzyjnie integruje się z układem oddechowym pacjenta. Jeśli mamy więc do czynienia z jego wersją, która nie jest sprzętem zatwierdzonym do użytku medycznego, to jego użycie przez nieprzeszkolone osoby może przynieść więcej szkody niż pożytku. Z tego właśnie względu twórcy projektu przestrzegają w warunkach użytkowania, które trzeba potwierdzić przed pobraniem plików, że nie ponoszą odpowiedzialności w wypadku jego nieprawidłowej eksploatacji, zwłaszcza przez osoby, które nie posiadają wykształcenia medycznego.

Z drugiej jednak strony tego typu urządzenia cały czas powstają i nie są raczej efektem nudy twórców, którzy nie mieli czego zrobić z wolnym czasem, lecz chęcią niesienia pomocy w przypadkach, kiedy nie ma już innej drogi ratunku. Wszystko odbywa się więc w myśl zasady, że jeśli nie będzie już żadnych innych środków niesienia pomocy chorym, to nawet tego typu urządzenie może zostać wykorzystane. Lepiej zrobić cokolwiek niż nie zrobić nic, zwłaszcza że w ostatnim czasie w mediach pojawiają się liczne informacje na temat braków w sprzęcie i konieczności wyboru, którego pacjenta będzie się ratować.

W odróżnieniu od polskiego projektu VentCore nie wykonamy raczej w kilka dni i przy tak niskim nakładzie finansowym. Z udostępnionych przez jego twórców plików wynika bowiem jednoznacznie, że sama drukarka 3D nie wystarczy do wykonania całej roboty. Znajdziemy tam bowiem chociażby schematy płytek drukowanych oraz innych elementów, które wymagają zastosowania innych technologii wytwarzania.

Zasada działania VentCore opiera się na założeniach wykorzystywanych w ręcznym zestawie do resuscytacji. Poza korpusem z elementami mechanicznymi i elektronicznymi zawiera on bowiem worek samorozprężalny, który przy pomocy zaciskającego się na nim paska wtłacza tlen do płuc pacjenta. Inaczej mówiąc urządzenie to automatyzuje użycie ręcznego resuscytatora w ściśle określonych cyklach, z możliwością kontrolowania częstotliwości oddychania i dostosowania tych ustawień do aktualnego stanu chorego.

Wszystkie informacje, schematy oraz pliki do druku 3D można znaleźć tutaj.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments