Method Carbon Fiber Edition – druk 3D z materiałów z włóknem węglowym według MakerBot

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 26 maj 2020

MakerBot wprowadza do oferty specjalną wersję drukarek 3D z serii Method, dzięki którym będzie można korzystać na nich z materiałów wzmacnianych włóknem węglowym. Poza nowymi urządzeniami zaprezentowano również nowe ekstrudery, dzięki którym rozszerzymy możliwości posiadanych już drukarek 3D z tej serii o druk 3D ze wspomnianych tworzyw.

Seria drukarek 3D Method zadebiutowała na rynku pod koniec 2018 roku. Obecnie znajdują się w niej urządzenia Method oraz Method X, które zaprojektowano dla potrzeb profesjonalistów oraz przemysłu. Przez niespełna dwa lata produkt ten ewoluował, nieustannie rozszerzając liczbę kompatybilnych z nim filamentów. Efektem tej transformacji jest seria Method Carbon Fiber Edition oraz dedykowane do poprzednich wersji ekstrudery do materiałów inżynierskich.

Powyższy zabieg zdaje się mieć bardzo sensowne uzasadnienie, patrząc z punku widzenia obecnie panujących na rynku trendów. W ostatnich latach obserwujemy bowiem dynamiczny rozwój tworzyw, możliwych do zastosowania w produkcji prototypów funkcjonalnych lub nawet produktów finalnych. W sklepach pojawiają się więc coraz częściej drukarki 3D, pozwalające na produkcję z filamentów wysokotemperaturowych, takich jak PEEK, czy ULTEM oraz filamentów wzmacnianych, na przykład przy pomocy włókna węglowego.

Wypuszczenie zaktualizowanych sprzętów oraz upgrade’ów, pozwoli firmie MakerBot dołączyć do grona producentów oferujących swoim klientom druk 3D z kompozytów. Naturalnym uzupełnieniem całego ekosystemu jest więc również wprowadzenie do oferty filamentu Nylon Carbon Fiber, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz termiczną.

Parametry nowych edycji drukarek 3D z serii Method Carbon Fiber Edition, poza możliwością druku 3D z kompozytów, są analogiczne jak w przypadku ich pierwowzorów. Urządzenia mają trafić do sprzedaży w czerwcu, w cenie rozpoczynającej się od 4 999 EUR.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments