VESTAKEEP i4 3DF – filament PEEK klasy medycznej od Evonik

Kategoria: Druk 3D w medycynie Materiały do druku 3D 05 maj 2020

Specjalizująca się w produkcji chemikaliów, niemiecka firma Evonik, wprowadziła do swojej oferty nowy filament do druku 3D. VESTAKEEP i4 3DF to nazwa handlowa PEEK’u, który można wykorzystywać do produkcji implantów oraz innych zastosowań medycznych. To wysokowydajne tworzywo spełnia wszystkie wymagania normy ASTM F2026.

Nowy filament od Evonik oparty jest na opracowanym wcześniej materiale VESTAKEEP i4 G, który charakteryzuje się wysoką lepkością, biokompatybilnością, biostabilnością oraz widocznością na zdjęciach rentgenowskich. Aby jednak zachować wysokie standardy medyczne, nowy materiał produkowany jest w środowisku sterylnym oraz podlega wysokim standardom zarządzania jakością.

Według firmy Evonik ich PEEK klasy medycznej jest pierwszym tego typu materiałem do druku implantów dostosowanych do potrzeb konkretnego pacjenta. Przeznaczony jest on przede wszystkim do zastosowania w ortopedii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Dostępne wcześniej na rynku tego typu materiały przeznaczone były do krótkotrwałego kontaktu z płynami ustrojowymi oraz tkankami, więc ich przydatność była znacznie mniejsza. 

VESTAKEEP i4 3DF dostępny jest w naturalnym dla PEEK kolorze, w postaci filamentu o średnicy 1,75 mm. Sprzedawany jest na szpulach o gramaturze 250 g oraz 500 g. Materiał ten jest kompatybilny ze wszystkimi drukarkami 3D typu FFF, które przystosowane są do druku 3D z wysokotemperaturowych oraz wysokowydajnych tworzyw.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Evonik wypuścił również na rynek tańszą wersję testową PEEK o dokładnie takich samych właściwościach jak VESTAKEEP i4 3DF, tyle że nie spełniającą wymagań do zastosowań medycznych. Dzięki temu klienci mają być w stanie, w bardziej ekonomiczny sposób, dostosować jego charakterystykę drukowania do posiadanej drukarki 3D.

Źródło: www.3dprintinhmedia.network

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments