Benvic wprowadza nową gamę PLA, przeznaczoną do druku 3D dla potrzeb opieki zdrowotnej

Kategoria: Materiały do druku 3D 09 cze 2020

Firma Benvic, specjalista w zakresie produkcji związków polimerowych, opracowała nową gamę filamentów PLA, przeznaczoną dla potrzeb wydruków środków ochrony osobistej personelu medycznego, walczącego ze skutkami COVID-19 i nie tylko. Nowe materiały, poza charakterystycznymi dla PLA właściwościami, zapobiegają również namnażaniu się bakterii na ich powierzchni.

Założona w 1963 roku firma Benvic koncentruje się przede wszystkim na produkcji mieszanek PVC, przeznaczonych dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej oraz budowlanej. Poza nimi swoją działalność skupia również na wytwarzaniu szeregu proszków, stopów termoplastycznych oraz gotowych do użycia stabilizatorów. Swoje zakłady produkcyjne zlokalizowała między innymi we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce oraz Wielkiej Brytanii.

Plantura to nowa gama tworzyw biopolimerowych, opracowanych przy użyciu technologii materiałowej Benvic. Poza klasycznymi właściwościami typowego PLA, takimi jak chociażby jego biodegradowalność, posiada szereg cech, które mogą być przydatne przy wykorzystaniu go dla potrzeb medycznych. Jedną z najważniejszych jest na pewno bakteriostatyczność, czyli zapobieganie namnażaniu się bakterii na jego powierzchni.

Linia nowych materiałów jest odpowiedzią na mobilizację społeczności skupionej wokół technologii druku 3D, w celu niesienia pomocy lokalnym służbom medycznym, walczącym ze skutkami zarażeń wirusem COVID-19. Opracowano go w dość krótkim czasie wraz z jednym z partnerów z branży produkcji filamentów, z przeznaczeniem dla klienta końcowego z Włoch, który przy jego pomocy wykonywał maski ochronne z wymiennymi filtrami, przeznaczone dla personelu medycznego.

Filamenty Plantura zostały przetestowane zgodnie z międzynarodowymi standardami jakości ISO22196 oraz ISO 846, a w całej linii znajdziemy materiały o różnych właściwościach, od twardych i wytrzymałych, po miękkie i elastyczne.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments