DPA-100 – pierwszy rozpuszczalny filament podporowy od colorFabb

Kategoria: Materiały do druku 3D 18 cze 2020

colorFabb to jeden z najpopularniejszych producentów filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. Dziwi więc fakt, że do tej pory nie posiadał w swojej ofercie własnego rozpuszczalnego filamentu podporowego. Sytuacja ta uległa zmianie, za sprawą wprowadzonego do sprzedaży DPA-100.

Holenderski colorFabb należy do jednych z najbardziej kreatywnych producentów filamentów w branży. To między innymi za jego przyczyną mieliśmy okazję poznać różnego rodzaju materiały specjalne, takie jak chociażby WoodFill, czy BronzeFill, które kilka lat temu rozpalały nasze twórcze wyobraźnie. Filamenty te nadal znajdują się w ofercie producenta, ale można przyjąć, że ich popularność nie jest już tak duża jak kiedyś i rozpatrywać należy je w kategorii ciekawostek.

colorFabb to również cała gama własnych materiałów inżynierskich, jak również tych pochodzących od najpopularniejszych dostawców na świecie. I tak w ofercie sklepu znajdziemy na przykład filamenty igus, czy NinjaTek. Pomimo takiego bogactwa Holendrzy nie posiadali w swojej ofercie żadnego materiału podporowego, co zmienia się właśnie za sprawą wprowadzonego do sprzedaży DPA-100.

Na rynku mamy już dostępnych co najmniej kilka różnych materiałów rozpuszczalnych, a większość z nich oprócz zalet posiada również wady. Jednym z problemów tego typu tworzyw jest tendencja do pochłaniania wilgoci z otoczenia. Dotyczy to przede wszystkim najpopularniejszego PVA, który jest silnie higroskopijny. Im więcej wody w materiale, tym gorszą jakość wydruku uzyskujemy, a ta, pomimo że jest to materiał podporowy, nadal jest bardzo istotna dla uzyskania silnej i stabilnej podbudowy.

Drugą istotną wadą tego typu tworzyw jest ich niska temperatura mięknięcia. Przyczynia się to przede wszystkim do problemów z drukowaniem z materiałów innych niż PLA. Większość filamentów inżynierskich to filamenty wysokotemperaturowe i w takich sytuacjach tworzywo typu PVA nie sprawdzi się, ponieważ wykonane z niego podpory zaczną z czasem mięknąć i zapadać się, a nawet topić.

Rozwiązaniem na tego typu bolączki ma być DPA-100. Pod względem chemicznym jest to rozpuszczalny poliakrylan, który dzięki swojej stosunkowo wysokiej temperaturze topnienia, wynoszącej 250oC, możemy łączyć z filamentami, takimi jak PETG, ABS, ASA, PC i PA. Materiał ten jest również mniej wrażliwy na wilgoć, co zapewnia mu lepszą trwałość oraz wydajność wraz z upływem czasu.

DPA-100 wymaga stosowania rozpuszczalnika o pH wyższym niż 10. W tym wypadku możemy posłużyć się sprzedawanym przez colorFabb DPA Detergentem lub własnym roztworem o wspomnianych powyżej właściwościach. W przypadku stosowania środka dedykowanego rozpuszcza on filament w stosunku 1:1, czyli na 1 kg materiału musimy użyć 1 kg detergentu.

Jak w przypadku większości filamentów podporowych DPA-100 nie należy do materiałów tanich. Za szpulę o masie 0,5 kg przyjdzie nam zapłacić 120 EUR, a za szpulę dwukrotnie większą zapłacimy z kolei 240 EUR.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments