W Dubaju powstaje drukowana w 3D wieża widokowa

Kategoria: Projekty 3D Przemysłowe drukarki 3D 23 cze 2020

Dubaj uchodzi za jedno z najbardziej innowacyjnych miast na świecie oraz słynie z przekraczania kolejnych granic architektonicznych. Najnowszy projekt nie wpłynie jednak na panoramę samego miasta, lecz leżącego nieopodal pustynnego rezerwatu. W tym właśnie miejscu ma powstać drukowana w 3D wieża widokowa.

Supernatural Concre(a)tion, bo taką nazwę ma nosić nowa konstrukcja, nie będzie oczywiście pierwszą drukowaną w 3D budowlą w Dubaju. W mieście tym znajduje się bowiem między innymi pierwsze na świecie drukowane w 3D centrum handlowe oraz największy na świecie budynek wydrukowany bezpośrednio w miejscu docelowym. Poza tymi bardziej efektownymi, w Dubaju znajdziemy również wiele innych, „przeciętnych” budynków, które dla lokalnych władz nie są na tyle wyjątkowe, aby warto było się nimi każdorazowo chwalić.

Budowa wspomnianego wcześniej centrum handlowego zajęła zaledwie 17 dni, podczas gdy wykończenie i dekoracja wnętrz pochłonęła dodatkowe 3 miesiące. Jest to bardzo ciekawy i zabawny zarazem przykład, w którym budowa budynku jest pięciokrotnie szybsza niż jego wykończenie. Nowa konstrukcja wieży widokowej Supernatural Concre(a)tion ma być kolejnym krokiem władz do uzyskania tytułu najbardziej innowacyjnego miasta na świecie. Ma to nastąpić do 2021 roku.

 

Budową obiektu ma zająć się firma Nyxo Studio. Ze względu na uwarunkowania otoczenia oraz o wiele niższe koszty, konstrukcja nie będzie drukowana w 3D bezpośrednio na pustyni. Wszystkie elementy konstrukcyjne powstaną w postaci 2,5-metrowych elementów, wykonanych przez 6-osiowego robota, w postaci skorup ze ściankami o grubości 2 cm.

Wykonane w ten sposób bloki trafią na plac budowy, gdzie zostaną połączone w całość. Główne elementy konstrukcyjne zostaną wypełnione cementem, dzięki czemu utworzą wytrzymały monolit. Nyxo Studio nie planuje w żaden sposób pozbywać się charakterystycznych prążków na ścianach zewnętrznych wydrukowanych bloków. Mają one stanowić jeden ze znaków rozpoznawczych budowli i idealnie wpisywać się w otoczenie obiektu.

Zwieńczeniem całej konstrukcji mają być charakterystyczne drewniane schody oraz ręczna winda, które wyniosą turystów bezpośrednio na taras widokowy.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments