JustSketchMe – aplikacja internetowa do tworzenia i pobierania pozowanych postaci 3D

Kategoria: Programy i strony www 16 cze 2020

Każdy kto kiedykolwiek zetknął się z nauką rysunku, malarstwa lub rzeźby spotkał się zapewne z drewnianymi manekinami, które ułatwiają zachowanie proporcji ludzkiego ciała lub ustawiania go w dogodnej do danej sceny pozycji. JustSketchMe to cyfrowy odpowiednik drewnianego manekina, który możemy dowolnie upozować, a następnie wzorować się na nim podczas prac artystycznych lub pobrać i wydrukować na drukarce 3D.

Największą zaletą drewnianego manekina, poza idealnym odwzorowaniem ludzkich proporcji, jest możliwość ustawienia go w niemal dowolnej pozycji. Jego ruchome elementy pozwalają formować sylwetkę w pozycje zarówno statyczne, jak i dynamiczne, co następnie możemy przenieść na papier, nadając autentyzmu naszemu rysunkowi lub szkicowi. Podobny efekt możemy uzyskać przy pomocy narzędzia JustSketchMe.

JustSketchMe to aplikacja internetowa do tworzenia pozowanych modeli 3D postaci. Poza możliwością ustawienia modelu w niemal dowolnej pozycji mamy jednak również możliwość pobrania go bezpośrednio na dysk naszego komputera. Pozwala nam to na wykorzystanie takiej postaci jako odniesienia w modelowaniu 3D lub do bezpośredniego wydrukowania na drukarce 3D.

Autorzy aplikacji przygotowali zestaw 18 gotowych do ustawienia oraz pobrania postaci, a według ich zapowiedzi kolejne manekiny mają pojawić się w najbliższej przyszłości. Pośród tych aktualnie dostępnych znajdziemy między innymi modele takie jak Male, Female, Male Teen, Female Teen, Male Tween, Female Tween, Child, Baby, Realistic Male and Female, Muscular Male and Female, Anime Male and Female, Chibi, Dog oraz Cat.

JustSketchMe posiada kilka opcji ustawień, które obejmują między innymi włączenie trybu ciemnego, regulację intensywności oświetlenia, włączanie cieni oraz konturów postaci, oraz włączanie i wyłączanie siatki, na której umiejscowiona jest postać.

Największą wadą omawianej aplikacji jest fakt, że jest ona niestety płatna i to w modelu subskrypcyjnym. Dostęp do wszystkich postaci oraz możliwość eksportu modeli 3D, jak również zapisu swoich scen możliwy jest po uiszczeniu opłaty wynoszącej 8 USD miesięcznie lub 79 USD rocznie. Dla osób, które rzeczywiście są w stanie wykorzystać możliwości JustSketchMe nie powinna to być jednak zbyt wygórowana cena.

Źródło: www.justsketch.me

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments