Optymalizacja kosztów oraz czasu produkcji niestandardowych profili aluminiowych dzięki drukarkom 3D BCN3D Sigmax

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Global 3D 12 cze 2020

Druk 3D w działalności firm produkujących niestandardowe elementy, pod sprecyzowane zamówienie klienta, można uznać za jeden z najlepszych przykładów przydatności tej technologii. Jedną z firm, która się o tym przekonała jest Tecalum Industrial, hiszpański producent elementów aluminiowych dla sektora przemysłowego.

Tecalum Industrial od ponad 40 lat specjalizuje się w produkcji niestandardowych elementów z aluminium, więc z dużą pewnością można stwierdzić, że posiada w tym zakresie bardzo duże doświadczenie. Wykonywanie tego typu elementów, pod indywidualne zamówienie klienta, wiąże się z każdorazową koniecznością przystosowania praktycznie całej linii produkcyjnej. Wymagane jest bowiem wykonanie konkretnych narzędzi oraz uchwytów, które pozwolą na automatyzację całego procesu.

Sporym ograniczeniem przez wiele lat działalności firmy była konieczność zamawiania całego niezbędnego oprzyrządowania w firmach zewnętrznych, co generowało nie tylko spore koszty, ale przede wszystkim ogromne straty czasu. Z powodu tych wad w Tecalum Industrial od dłuższego czasu rozważano możliwość wdrożenia technologii przyrostowych, co w 2017 roku zakończyło się zakupem pierwszej drukarki 3D BCN3D Sigmax. W chwili obecnej są to już cztery urządzenia, która pracują nieustannie, zapewniając utrzymanie ciągłości produkcji.

W pierwszym roku od wdrożenia druku 3D, rejestrowano wszystkie koszty wykonania każdego pojedynczego elementu, po czym porównano wszystkie dane z kosztami jakie wygenerowałaby dalsza współpraca z dotychczasowymi wykonawcami tych narzędzi. Okazało się, że druk 3D pozwolił im na zaoszczędzenie pokaźnej sumy 25 000 EUR w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

Poza oczywistymi oszczędnościami kosztów oraz czasu, bardzo ważna okazała się również wszechstronność tej technologii. Firma zaczęła bowiem korzystać z druku 3D również do rozwiązywania innych problemów oraz do optymalizacji produkcji wszędzie, gdzie tylko było to możliwe. Zaczęto na przykład drukować szereg różnego rodzaju narzędzi do montażu oraz transportu elementów aluminiowych.

Pomimo faktu, że zamawiane wcześniej elementy linii produkcyjnej wykonywane były z nylonu, to Tecalum Industrial od samego początku stosuje wyłącznie PLA. Okazało się bowiem, że materiał ten bardzo dobrze spełnia swoje zadanie i firma nigdy nie miała z nim żadnych większych problemów. Jak się jednak okazuje inżynierowie zamierzają w najbliższym czasie wykonać szereg testów filamentów ABS oraz tych z włóknem węglowym, aby być może w przyszłości wykorzystać je w niektórych ze swoich projektów.

Według włodarzy Tecalum druk 3D nie tylko przyczynia się do znacznych oszczędności, ale pozwala też skutecznie i szybko zaspokajać ciągle zmieniające się potrzeby ich klientów.

Dystrybutorem drukarek 3D od BCN3D Technologies na rynku polskim jest firma Global 3D.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments