SketchUp przechodzi na model dystrybucji oparty na subskrypcji

Kategoria: Programy i strony www 19 cze 2020

SketchUp to oprogramowanie, z którym wielu drukarzy 3D rozpoczynało swoją przygodę z modelowaniem 3D. Ze względu na swoją przystępność oraz dostępność wersji darmowej nadal korzystają z niego miliony użytkowników na całym świecie. Niestety jak w przypadku wielu innych tego typu narzędzi SketchUp przechodzi w model dystrybucji oparty na subskrypcji.

Chociaż przy pomocy SketchUp można z powodzeniem modelować pod druk 3D, to narzędzie to służy tak naprawdę przede wszystkim do wizualizacji 3D, a nie tworzenia modeli. Niezależnie od tego wielu użytkowników wybierało właśnie to oprogramowanie, rozpoczynając swoją przygodę z drukiem 3D. Część z nich nadal z niego korzysta, pozostali przestawili się na nieco bardziej zaawansowane narzędzia.

Na początku miesiąca ogłoszono, że SketchUp, który wcześniej należał do firmy Google, a obecnie jest w posiadaniu firmy Trimble, przechodzi ze standardowego sposobu licencjonowania na tryb oparty na subskrypcji. Ta forma dystrybucji obowiązywać będzie od 4 listopada 2020 roku.

Jeżeli ktoś z was właśnie rzucił się na poszukiwania sklepu, gdzie można zakupić klasyczną licencję wieczystą, to nie mam niestety dobrej wiadomości. Pomimo, że do 4 listopada nadal będzie można takową nabyć oraz używać po tym terminie, to niestety można zapomnieć o corocznych aktualizacjach oraz innych funkcjach przypisanych do tego typu licencji. Warto też pamiętać, że po kilku latach oraz kilku aktualizacjach systemu operacyjnego naszego komputera, wersja wieczysta może przestać być z nim kompatybilna.

Trimble przygotowało kilka poziomów subskrypcji SketchUp, tak aby dopasować się do potrzeb jak największej grupy odbiorców. Na szczęście nadal istnieje wersja darmowa, która chociaż dostępna jest tylko w wersji przeglądarkowej, to nadal powinna spełniać wymagania amatorskich drukarzy 3D. Wszystkie plany subskrypcji prezentują się następująco:

  • SketchUp Free – wersja przeglądarkowa, 10 GB darmowej przestrzeni w chmurze, import plików STL oraz SKP, eksport SLT oraz PNG.
  • SketchUp Shop 119$/rok – wersja przeglądarkowa, nieograniczone miejsce w chmurze, więcej obsługiwanych formatów importu i eksportu.
  • SketchUp Pro 299$/rok – wersja desktopowa oraz przeglądarkowa, obsługa większości dostępnych formatów plików, wiele dodatkowych i zaawansowanych funkcji, w tym obsługa headsetów VR.
  • SketchUp Studio 1.199$/rok – wersja desktopowa oraz przeglądarkowa, dodatkowe funkcje inżynieryjne, takie jak symulacja światła dziennego, analiza energii, etc.
  • SketchUp Studio for Students 55$/rok – wszystkie opcje wersji Studio dostępne tylko dla studentów, konieczność corocznego składania wniosku.
  • SketchUp Studio for Educators 55$/rok – wszystkie opcje wersji Studio dostępne tylko dla nauczycieli, konieczność corocznego składania wniosku.
  • SketchUp for Schools – wersja przeglądarkowa, darmowy dla posiadaczy edukacyjnych kont G suite lub Microsoft.

Chociaż model dystrybucji oparty na subskrypcji posiada pewne zalety, takie jak chociażby częstsze aktualizacje, to dla wielu użytkowników jest on mocno irytujący. Ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy już posiadaczami licencji wieczystej, a w pewnym momencie producent naszego oprogramowania zmienia sposób licencjonowania i pozostajemy bez aktualizacji lub nowododanych funkcji.

Niestety wiele wskazuje na to, że coraz więcej producentów będzie przestawiać się na tego typu dystrybucję, a nam nie pozostaje nic innego jak dodanie kolejnej kwoty do naszych comiesięcznych zobowiązań.

Źródło: www.blog.sketchup.com, www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments