Tethon 3D wprowadza do oferty nowy proszek ceramiczny do druku 3D w technologii Binder Jetting

Kategoria: Materiały do druku 3D 05 cze 2020

Amerykański producent drukarek 3D oraz materiałów do druku 3D, firma Tethon 3D, wprowadza do swojej oferty nowe tworzywo, przeznaczone dla technologii Binder Jetting. Tethonite Mullite to proszek ceramiczny, będący glinokrzemianem glinu o wysokich właściwościach ogniotrwałych.

Tethon 3D to dość rozpoznawalna marka pośród użytkowników, którzy drukują z ceramicznych oraz metalicznych żywic fotopolimerowych. Firma ta od lat zajmuje się właśnie tego typu tworzywami, sukcesywnie poszerzając swój asortyment o nowe ich odmiany.

Od pewnego czasu w ofercie Tethon 3D znajdziemy również gamę proszków przeznaczonych do druku 3D w technologii Binder Jetting. Polega ona na selektywnym osadzaniu spoiwa na kolejnych warstwach rozsypywanego po obszarze roboczym proszku. Pozwala to na utrzymanie w miarę stabilnej postaci pożądanego obiektu, który jest następnie wypalany w piecu, tworząc kompletny lity model ceramiczny.

Dotychczas mogliśmy wybierać z oferty czterech proszków, takich jak Tethonite Stoneware, Tethonite High Alumina, Tethonite Porcelain oraz Tethonite Earthenware, do których dołączył właśnie Tethonite Mullite. Mullit jest to minerał bardzo rzadko występujący w przyrodzie i zazwyczaj pozyskuje się go syntetycznie. Jest częstym składnikiem porcelany oraz ceramicznych materiałów o właściwościach ogniotrwałych. Pod względem chemicznym jest on glinokrzemianem glinu, krystalizującym w układzie rombowym.

O ogniotrwałości mullitu świadczyć może chociażby jego wysoka temperatura topnienia, która wynosi około 1850oC. Sprawia to, że materiał ten może być użyteczny w bardzo wielu zastosowaniach, gdzie podstawowym wymogiem jest wysoka odporność termiczna.

Producent zapowiedział również, że w najbliższym czasie wprowadzi na rynek mullit pod postacią żywicy fotopolimerowej, dzięki czemu praktycznie każdy posiadacz tego typu drukarki 3D, będzie mógł wytwarzać modele odporne na wysoką temperaturę, pod warunkiem, że jest dodatkowo posiadaczem pieca wysokotemperaturowego.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.encyklopedia.pwn.plwww.tethon3d.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments