Bisca360 – pierwsze na świecie oddychające we wszystkich kierunkach wodoodporne buty z drukarki 3D

Kategoria: Projekty 3D 24 lip 2020

Druk 3D coraz śmielej poczyna sobie w branży obuwniczej. Wykorzystuje się go przede wszystkim do tworzenia limitowanych kolekcji designerskich, prototypów lub produkcji podeszw przez niewielkie manufaktury, które produkują buty na zamówienie, a więc w partiach nisko seryjnych. Z technologii tej korzystają zarówno mali, jak i wielkie koncerny, ponieważ umożliwia im ona wprowadzanie innowacji, na które wcześniej nie mogli sobie pozwolić. Jedną z takich firm jest LuxCreo.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat wielokrotnie słyszeliśmy o wykorzystaniu druku 3D przez znane koncerny obuwnicze. Przy wyborze właściwej technologii kierują się one przede wszystkim jej możliwościami, które najlepiej odpowiadać będą potrzebom projektowym oraz produkcyjnym firmy. W ten właśnie sposób Adidas skorzystał z technologii DLS i podjął współpracę z firmą Carbon, Nike współpracuje z EOS oraz Prodways, wykorzystując technologię SLS, a omawiana dzisiaj firma LuxCreo opracowała własną technologię Light Enabled Additive Production (LEAP).

Firma LuxCreo została założona w 2016 roku, a swoje siedziby posiada w Dolinie Krzemowej oraz w Pekinie. W obszarze jej działalności znajduje się ultraszybka produkcja przyrostowa na dużą skalę, oferując swoje rozwiązania w sektorach takich jak lekkoatletyka, medycyna, robotyka, motoryzacja oraz lotnictwo. Opatentowany przez nich proces drukowania LEAP ma być 100 razy szybszy (przyrost 120 cm/h) niż większość konwencjonalnych metod druku 3D.

Sposobem jaki LuxCreo wybrało do zaprezentowania swojej technologii było opracowanie pierwszych na świecie oddychających we wszystkich kierunkach butów z drukarki 3D. Bisca 360, bo taką nadano im nazwę handlową, są ponadto w pełni wodoodporne i zapewniają lepszą sprężystość niż wykonywane dotychczas na drukarkach 3D obuwie.

W odróżnieniu od innych tego typu projektów, w których to zazwyczaj drukuje się wyłącznie środkową część podeszwy, LuxCreo poza nią na drukarce 3D tworzy również cholewkę, dzięki czemu jest ona w pełni wiatroszczelna oraz wodoszczelna. Dodatkowo pokryto ją również potrójną warstwą nanotkaniny, która umożliwia przepływ powietrza na zewnątrz, zapewniając stopom oddychanie w każdym z kierunków.

Buty Bisca360 można jeszcze przez 6 dni kupować na Kickstarterze. Najniższy koszt jednej pary wynosi obecnie 109 USD. Twórcom udało się już zebrać niemal 35 000 USD z zakładanych 5 000 USD.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments