Jak druk 3D usprawnia proces powstawania makiet architektonicznych ?

Kategoria: Informacje branżowe Jelwek 03 lip 2020

Na przełomie kilku ostatnich lat druk 3D znacząco zyskał na popularności. Wykorzystuje się go już nie tylko do zastosowań w medycynie, lotnictwie, czy przemyśle, ale też w na pozór mniej wymagających, choć nie mniej ważnych,  dziedzinach. Za jedną z nich możemy uznać na przykład działalność biur architektonicznych.

Dzięki technologii addytywnej możemy połączyć kilka ważnych czynników, takich jak krótki czas wykonania, wysoka precyzja oraz relatywnie niski koszt. Czasochłonne tworzenie makiet architektonicznych odchodzi powoli w zapomnienie. Zastosowanie druku 3D daje nam możliwość uzyskania struktur/form niemożliwych do wykonania tradycyjnymi sposobami. W związku z tym oraz więcej architektów chce próbować nowych możliwości jakie daje im ta technologia.

Wydruki można wykonywać praktycznie bezpośrednio z programów CAD oraz innych służących aplikacji do modelowania 3D.  Wytwarzane są złożenia architektoniczne, zespoły elementów lub pojedyncze elementy. Makieta może być wykonana z jednolitego materiału, ale również z kilku różnych materiałów w różnych kolorach. Dużą zaletą jest możliwość szybkiego wprowadzania zmian w danym projekcie.

W zestawieniu modeli drukowanych w 3D z modelami architektonicznymi wytwarzanymi metodami tradycyjnymi te pierwsze cechują się przede wszystkim bardzo wysoką powtarzalnością. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu drobnych poprawek projektowych, które nie zaburzają całego konceptu wizualizacji.

Drukarki 3D kojarzone są przede wszystkim z urządzeniami desktopowymi, drukującymi elementy o stosunkowo niewielkich rozmiarach, co niesie obawy, że nie można na nich wykonywać dużych makiet architektonicznych. W parku maszynowym firmy Jelwek znajdują się jednak również maszyny przemysłowe, cechujące się dużo większym obszarem roboczym. Dodatkowo istnieje możliwość łatwego łączenia (klejenia) elementów w większe zespoły.

Poniżej zobaczyć możemy przykładowe realizacje makiet wykonanych z użyciem technologii druku 3D, metodą FDM/FFF przez firmę Jelwek. Prezentują one wszystkie walory obiektu, jakie chciał oddać projektant w swojej wizji. Do wydruku makiet wykorzystano filament ABS.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments