LEHVOSS prezentuje nowy trudnopalny filament do drukarek 3D

Kategoria: Materiały do druku 3D 09 lip 2020

Jeden z potentatów branży chemicznej, firma LEHVOSS, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego filamentu do druku 3D. LUVOCOM 3F PAHT to wysokotemperaturowy poliamid, który dzięki wypełniaczom ceramicznym, charakteryzuje się wysoką stabilnością termiczną oraz właściwościami zmniejszającymi jego palność.

LUVOCOM 3F PAHT pozwala na budowanie elementów niepalnych na warstwie o wysokości 0,4 mm. Wydruki takie będą zgodne z wytycznymi bezpieczeństwa palności materiałów z tworzyw sztucznych, zgodnych z normami UL-94 V0. Standard taki można osiągnąć na zwykłych desktopowych drukarkach 3D. LEHVOSS posłużył się w tym przypadku Ultimakerem S5.

W przypadku Ultimakera S5 sprawa jest o tyle prosta, że w oprogramowaniu Cura znajdziemy już przygotowane dla tego filamentu profile. Ustawienia dla Ultimakera S3 są obecnie przygotowywane i powinny się pojawić w najbliższym czasie.

Do pracy z tworzywem nie jest wymagana podgrzewana komora zamknięta z kontrolowaną w jej wnętrzu temperaturą. Filament sprawdza się również bardzo dobrze w połączeniu z materiałami podporowymi. Możemy skorzystać zarówno z popularnego HIPS, który rozpuszcza się w d-Limonenie, jak również z rozpuszczalnych w wodzie filamentów na bazie alkoholi poliwinylowych, takich jak na przykład PVOH, PVA oraz PVA1.

LUVOCOM 3F PAHT, dzięki swoim właściwościom ognioodpornym oraz izolacji termicznej, idealnie nadaje się do zastosowań w elektryce oraz elektronice.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments