Odwrócony SLS jako sposób na wielomateriałowy druk 3D w tej technologii

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 30 lip 2020

Technologia SLS jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych procesów druku 3D. Niestety jednym z jej największych ograniczeń jest brak możliwości łączenia ze sobą kilku materiałów w jednym procesie, co znacząco ogranicza wachlarz możliwości jej zastosowania. Za sprawą naukowców z Columbia University, oraz opracowanej przez nich metody odwróconego procesu SLS, wkrótce może się to zmienić.

Metoda SLS polega na laserowym spajaniu ze sobą drobinek tworzywa rozsypywanego warstwa po warstwie na platformie roboczej. Poza wspomnianym we wstępie brakiem możliwości druku 3D z wielu materiałów, technologia ta posiada również inną istotną wadę. Aż do zakończenia wydruku 3D oraz jego oczyszczenia, nie mamy żadnego wglądu w to, czy proces nie zakończył się przypadkiem niepowodzeniem. Nasz obiekt jest bowiem przez cały czas zasypywany kolejnymi warstwami proszku.

Z opublikowanych niedawno badań wynika, że naukowcom z Columbia University udało się pokonać obie przeszkody. Opracowali oni metodę odwróconego SLS, gdzie zamiast lasera umieszczonego nad platformą roboczą, umieszczono go pod nią, skierowanego wiązką do góry. Rozsypywanie kolejnych warstw proszku zastąpiono natomiast przezroczystymi płytkami szklanymi, które pokryto warstwą materiału do druku. Technologicznie cały proces mocno przypomina klasyczną technologię SLA.

Podobnie jak w druku 3D z fotopolimerów, tak i tutaj do czynienia mamy z opuszczaną platformą roboczą, do której przymocowany jest nasz model. W momencie drukowania danej warstwy, platforma opuszczana jest na pokrytą proszkiem powierzchnię szklanej płytki, puszczona od spodu wiązka lasera spieka ogrzewaną część, platforma podnosi się i operacja zostaje powtarzana. Największą zaletą całego procesu jest to, że w dowolnej chwili możemy skorzystać z płytki z dowolnym materiałem, tworząc wydruk wielomateriałowy.

Twórcy technologii upatrują największy potencjał jej zastosowania w tworzeniu obwodów wbudowanych, komponentów elektromechanicznych oraz komponentów dla robotyki. Dla demonstracji jej możliwości przygotowano dwie próbki, jedna wykonana z samego TPU, druga natomiast z połączenia TPU z Nylonem 12. Poza możliwością łączenia ze sobą wielu materiałów, największą zaletą procesu odwróconego SLS jest możliwość wizualnej kontroli powstającego obiektu.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments