Typhoon – nowy wysokowydajny ekstruder od Dyze Design

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 12 lip 2020

Jeden z najpopularniejszych producentów ekstruderów do drukarek 3D, firma Dyze Design, zaprezentowała właśnie efekt swojej kilkumiesięcznej pracy. Typhoon to wysokowydajny ekstruder przeznaczony do urządzeń klasy przemysłowej, którego wydajność wynosi aż 0,9 kg na godzinę.

Dyze Design w branży druku 3D działa od kilku lat, jednak w obrębie ich działalności nie znajdziemy żadnej drukarki 3D, a jedynie komponenty służące do ich budowy. Części te wyróżniają się bardzo wysoką jakością, dlatego też chętnie sięgają po nie firmy trudniące się składaniem własnych konstrukcji. Pośród tych najpopularniejszych elementów znajdziemy przede wszystkim ekstrudery oraz głowice.

Stosowane obecnie w przemyśle drukarki 3D typu FDM stają się coraz większe i coraz większe wydruki 3D są na nich wykonywane. W związku z tym wymaga się od nich również osiągania coraz większych prędkości druku. Najskuteczniejszą metodą, aby to osiągnąć jest oczywiście zastosowanie wysokowydajnego ekstrudera, takiego jak na przykład Typhoon.

Wytłaczarka od Dyze Design występuje w wariancie na filament 2,85 mm i charakteryzuje się następującymi parametrami:

  • napęd przy wykorzystaniu silnika NEMA23, który zapewnia 20 kg nacisku,
  • system Quad Pinch zapewniający czteropunktowy kontakt z filamentem, ułatwiając podawanie tworzywa sztywnego oraz elastycznego,
  • podwójne strefy grzewcze zapewniają szybsze topienie polimeru oraz utrzymanie go w optymalnej temperaturze,
  • dwa czujniki PT100 do precyzyjnej kontroli temperatury, która może osiągać do 500oC,
  • odporne na ścieranie dysze ze stali narzędziowej,
  • tytanowa strefa przejściowa do skutecznego rozpraszania nadmiaru ciepła,
  • chłodzenie przy pomocy pętli wypełnionej wodą,
  • system szybkiej wymiany dyszy,
  • pojedyncza dźwignia do zwalniania wszystkich śrub radełkowanych jednocześnie,
  • korpus wykonany z aluminium.

Dzięki zastosowaniu głowicy, którą możemy rozgrzać do 500oC, Typhoon jest w stanie drukować praktycznie z każdego tworzywa, z PEEK oraz ULTEM na czele. Inne materiały, takie jak ABS, PLA, PETG, HIPS, czy Nylon, również nie będą dla niego żadnym wyzwaniem. Ekstruder ma trafić do sprzedaży w sierpniu, a obecnie można dokonać jedynie zakupu przedsprzedażowego.

Źródło: www.3dprinting.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments