Nowa generacja przemysłowych systemów SLS FS1001P CAMS

Kategoria: Awexim Informacje branżowe 25 sie 2020

CAMS to strategia ciągłej produkcji drukiem 3D (Continous Additive Manufacturing Solutions), która została wdrożona przez producenta przemysłowych drukarek 3D Farsoon Technologies w ich dwóch największych drukarkach – FS1001P do tworzyw sztucznych (technologia SLS) oraz FS421M do wydruków z metalu (technologia SLM/DMLS/DMP). CAMS oznacza również automatyczny system zarządzania proszkiem wymagający minimalnej interakcji operatora. To system opracowany tak, aby sprostać rosnącym potrzebom produkcyjnym przemysłowego druku 3D. Przyjrzyjmy się bliżej jego podstawowym założeniom.

Ideą systemu CAMS jest dostarczenie stanowiska do wytwarzania addytywnego ukierunkowanego na ciągłą, prawdziwą przemysłową pracę. Aby to osiągnąć musimy znacznie zwiększyć wydajność maszyn, zarówno w kwestiach szybkości wydruków jak i możliwości produkcyjnych. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby stworzyć naprawdę wartościową propozycję dla klienta, zadowalającą go pod względem oferowanych rozwiązań i materiałów do przetwarzania. Z naszej strony, myślę, że to w pełni zgadza się z podstawową wizją firmy Farsoon, wedle której od samego początku dążyliśmy do produkcji w pełni otwartych systemów, bardziej otwartych dla użytkownika, prowadząc przy tym bardzo otwarty strategiczny model biznesowy.dr Xu, założyciel Farsoon Technologies

Zaprojektowany do ciągłej pracy

System FS1001P był od początku projektowany w oparciu o przemysłowe wymagania dotyczące produkcji. Dzięki możliwości ciągłej pracy FS1001P redukuje czas postoju pomiędzy kolejnymi wytwarzanymi partiami, umożliwiając wysoko intensywne cykle produkcyjne. Konstrukcja FS1001P powstawała z myślą o łatwej adaptacji stanowiska w halach produkcyjnych. System oparty jest o modułową konstrukcję i posiada wydzielone części: stacje ładowania, komorę roboczą, komorę chłodzenia i stanowisko do oczyszczania wydruków.

Wewnątrz modułów zastosowano system przenośników taśmowych. Dzięki łatwej integracji kolejnych modułów zapewniony jest w pełni automatyczny ruch pojemników roboczych wewnątrz maszyny. Dodatkowo, system FS1001P jest łatwy do zintegrowania z innymi automatycznymi systemami znanymi w branży przemysłowego druk 3D. Mając na uwadze tworzenie przemysłowych linii produkcyjnych wykorzystujących techniki przyrostowe, warto zapoznać się z FS1001P. Przemysłowy druk 3D jest gotowy na podjęcie kolejnego kroku w kierunku prawdziwej industrializacji.

Zwiększone możliwości

FS1001P to największa drukarka 3D wykorzystująca technologię laserowego spiekania proszków (SLS) dostępna na rynku. Rozmiary komory roboczej to 1000 x 500 x 450 mm.  Oznacza to możliwość wytwarzania dużych elementów w jednym procesie, bez podziału na mniejsze części, które następnie należałoby ze sobą łączyć. Ponadto, tak duże rozmiary komory roboczej dają możliwość produkcji dziesiątek lub nawet setek mniejszych elementów na raz, w tym samym procesie.

W zależności od wersji maszyny, FS1001P może posiadać jeden laser gazowy CO2 o mocy 100W (standardowo), bądź dwa takie lasery (opcjonalnie) oraz w pełni cyfrowy optyczny system sterowania nimi. To wszystko zaprojektowano z myślą o zwiększeniu szybkości produkcji części funkcjonalnych drukiem 3D. Nowoczesny system nagrzewania i kontroli termicznej zapewnia stabilność temperatury wewnątrz maszyny i zdolny jest podgrzewać komorę nawet do 220°C. Tak wysoka temperatura pozwala na przetwarzanie zaawansowanych materiałów przemysłowych takich jak PA6, PA12 i TPU.

Otwartość parametrów i swoboda wyboru stosowanych materiałów

FS1001P posiada w pełni otwarty dla użytkownika system, tak jak wszystkie pozostałe maszyny Farsoon Technologies. Otwarty system daje użytkownikowi maszyn Farsoon dostęp do wszystkich parametrów maszyny w standardzie. Chociaż w typowych przemysłowych maszynach to znane podejście, w branży przemysłowych drukarek 3D nie jest ono często spotykane. Pełny dostęp do parametrów maszyny oznacza również ogromną swobodę w wyborze materiałów, ponieważ użytkownik może stosować proszek dowolnego producenta, nie jest przywiązany jedynie do kupna materiałów od producenta danej maszyny.

FS1001P CAMS posiada kompleksowy, zamknięty, wewnętrzny obieg proszku o wysokim stopniu automatyzacji. Udział pracy ręcznej operatora w system ładowania materiału i jego interakcja z proszkiem została ograniczona do minimum. Nadmiarowy proszek z procesu zostaje zebrany, następnie automatycznie trafia do stacji mieszania, która w oparciu o ustalone proporcje łączy świeży materiał z materiałem odzyskanym z procesu. W największej drukarce do tworzyw sztucznych Farsoon zastosowano innowacyjny system podawania proszku od góry. Oprócz zwiększonej wydajności, taki system oferuje szybszą i łatwiejszą zmianę przetwarzanego materiału.

Dopasowany do przemysłowych fabryk

FS1001P projektowano z myślą o przemysłowych zastosowaniach. Jego modułowa konstrukcja umożliwia łatwe wdrożenie stacji do obróbki wstępnej lub końcowej. System stworzono tak, aby móc łatwo zintegrować go z istniejącymi już, przemysłowymi liniami produkcyjnymi. Zastosowano system przenośników taśmowych, który można łatwo zintegrować ze wszystkimi istniejącymi systemami transportu pojemników roboczych i gotowych części oraz dalszymi ogniwami łańcucha produkcyjnego takimi jak: kontrola jakości, sortowanie, obróbka wykańczająca, stacje pakowania i wysyłki do klienta. Przyszłość dla druku 3D tkwi w dostarczaniu produktów gotowych do użycia i zastosowania we wszystkich branżach i gałęziach przemysłu.

Farsoon tworzy produkt gotowy do zastosowania w fabrykach przyszłości, jednocześnie prosty do implementacji z istniejącymi przemysłowymi fabrykami. Firma uważa, że tylko w pełni przemysłowe podejście do systemów przyrostowych pozwoli na zwiększenie zastosowań wydruków 3D w przemyśle.

Filozofia ciągłej produkcji drukiem 3D CAMS, oprócz zastosowania w FS1001P do technologii laserowego spiekania proszków polimerowych (SLS), znajduje zastosowanie również w aspekcie druku 3D z metalu. W ofercie znajduje się system FS421M CAMS o wymiarach pola roboczego 420 x 420 x 400 mm i automatycznym systemie zarządzania proszkiem.

W fazie rozwoju znajduje się system do wydruków z metalu FS721M-Alfa o wymiarach pola roboczego 720 x 420 x 400. Posiadając w ofercie dwa systemy o dwóch różnych wymiarach obszaru roboczego, lecz opartych o te samą filozofie ciągłej produkcji – Farsoon będzie w stanie zaoferować swoim klientom wysoką, przemysłową produktywność dla technologii wydruków 3D z metalu.

Farsoon Technologies

Farsoon Technologies to firma specjalizująca się w produkcji przemysłowych drukarek 3D. Powstała w 2009 roku i szybko stała się liderem w produkcji i sprzedaży w Chinach. W 2017 roku firma otworzyła filię w Ameryce Północnej; Farsoon Americas z siedzibą w Austin, w Teksasie. Rok później, w Stuttgarcie w Niemczech powstała spółka Farsoon Europe GmbH, której celem jest prowadzenie bezpośredniej działalności na rynku europejskim. Farson produkuje przemysłowe drukarki 3D do tworzyw sztucznych (technologia SLS) oraz do metali (technologia SLM/DMLS/DMP) oraz posiada własną fabrykę proszków z tworzyw sztucznych. Przez lata stał się głównym innowatorem rynku:

  • Wszystkie systemy Farsoon są w pełni otwarte. Użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich kluczowych parametrów maszyny i procesu, a więc może stosować proszek od dowolnego producenta. Co więcej, Farsoon dostarcza użytkownikom opracowane profile druku z wielu materiałów firm zewnętrznych.
  • Farsoon jest producentem największej przemysłowej drukarki SLS, HT1001P CAMS oferuje wydruki nawet do 1 m długości. Drukarka stworzona jest do ciągłej produkcji drukiem 3D, ma modularną budowę i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla przyszłych fabryk druku 3D.
  • Wprowadził autorską metodę ciągłej przemysłowej produkcji 3D – CAMS (Continous Additive Manufacturing Solution). CAMS to ciągły proces wydruku połączony z automatycznym zarządzaniem kolejnymi stacjami drukarki oraz kompleksowym, zamkniętym obiegiem materiału.
  • Opracował technologię FLIGHT polegającą na zastosowaniu laserów fiber w procesie SLS. Technologia pozwala na wydajniejsze, szybsze i bardziej dokładne wydruki z proszków tworzyw sztucznych.
  • Stale powiększa listę materiałów kompatybilnych ze swoimi maszynami. Współpracując z klientami opracowuje laserowe spiekanie nietypowych materiałów, na przykład czystej miedzi, stali H13 czy tantalu. Do gotowych materiałów zewnętrznych producentów tworzy profile druku i udostępnia je klientom.
  • Aby osiągnąć pełną otwartość dla przemysłu, Farsoon stale pracuje nad integracją swoich systemów z innymi przemysłowymi rozwiązaniami, współpracując z takimi firmami jak Autodesk czy Siemens.
  • Rozwinął swoje autorskie oprogramowanie zarówno do przygotowania wydruków (BulidStar) jak i do kontroli procesu (MakeStar). Oprogramowanie posiada dwa tryby: uproszczony, do codziennego użytku i ekspercki, oferujący pełną kontrolę nad parametrami. Detekcja kolizji wydruków, automatyczne generowanie niezbędnych podpór, dodawanie modeli również w trakcie trwającego procesu to tylko niektóre z zalet oprogramowania Farsoon. Software jest zintegrowany z wieloma przemysłowo dostępnymi programami do przygotowania designów i wydruków takich jak Autodesk Netfabb oraz Siemens NX.

Farsoon W Polsce

W Polsce oficjalnym przedstawicielem Farsoon Technologies jest firma Awexim.

Firma AWEXIM została założona w 1991 roku. Działalność firmy wywodzi się z obróbki skrawaniem, specjalizujemy się w optymalizacji procesów produkcyjnych i dostarczamy czołowej klasy obrabiarki i narzędzia skrawające. Posiada ponad 500 wdrożeń maszyn na terenie całej Polski. Zaufało jej już ponad 1000 firm w całym kraju, które dzięki jej wsparciu produkują taniej i wydajniej.

AWEXIM posiada ponad 25 letnie doświadczenie we wdrażaniu technologii optymalizujących koszty produkcyjne. W ubiegłym roku utworzył dział druku 3D. W swojej ofercie, poza drukarkami 3D Farsoon, AWEXIM posiada systemy obróbki powierzchni wydruków 3D firmy AM SOLTIONS, należącej do koncernu ROSLER oraz przecinarki taśmowe firmy BEHERINGER, która posiada w swojej ofercie także urządzenia przeznaczone do odcinania wydruków 3D z metali od płyty podłożowej. Ten zbiór kompleksowych rozwiązań sprawa, że AWEXIM jest w stanie obsłużyć wiele projektów związanych z drukiem 3D.

Źródło: Informacje prasowe, www.farsoon.com

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments