Rizium GF – filament z włóknem szklanym do pełnokolorowego druku 3D

Kategoria: Materiały do druku 3D 23 sie 2020

Amerykański producent drukarek 3D, firma RIZE, zaprezentowała właśnie swój nowy, bardzo wytrzymały materiał. Rizium GF to filament z włóknem szkalnym, który jest zarazem pierwszym kompozytem, który nadaje się do wykonywania pełnokolorowych wydruków 3D na systemach xRIZE.

Filament Rizium Glass Fibre jest kompatybilny z każdą drukarką 3D z aktualnej oferty RIZE. Charakteryzuje się on wysoką stabilnością wymiarową oraz sztywnością i jest przeznaczony do produkcji dużych elementów. Według producenta tworzywo to, dzięki zastosowaniu specjalnej technologii produkcyjnej oraz składu, nie wydziela w czasie druku 3D, w typowych temperaturach wytłaczania, związków szkodliwych dla użytkownika drukarki 3D.

Dodatkowymi jego zaletami jest doskonała odporność chemiczna oraz wyjątkowo niski współczynnik absorbcji wilgoci z otoczenia. To co jednak jest szczególnie istotne dla wszystkich użytkowników przemysłowych systemów druku 3D od RIZE, jest wykorzystanie technologii Augmented Polymer Deposition. Dzięki niej filament jest w stanie łączyć się z tak zwanymi tuszami funkcjonalnymi, które nie tylko zmieniają w czasie druku 3D jego kolor, ale też właściwości. Użytkownicy mają możliwość uzyskania ponad 820 000 kombinacji różnych barw.

W odróżnieniu od innych drukarek 3D, które pozwalają na uzyskiwanie w pełni kolorowych wydruków 3D, urządzenia od RIZE są w stanie drukować modele o wiele większe oraz o wiele bardziej skomplikowane geometrycznie. Amerykańskie systemy mają zapewnić również bardziej zbliżone do rzeczywistości odwzorowywanie kolorów. Wszystko to ma, według producenta, przyczynić się do renesansu wielkogabarytowego druku 3D w kolorze z filamentów.

Rizium GF uzyskało certyfikat bezpieczeństwa UL GREENGUARD dla drukarki 3D xRIZE. Oznacza to, że można go bezpiecznie używać w przestrzeni zamkniętych biur, bez wykorzystywania żadnych dodatkowych systemów wentylacji. Jest to już czwarty produkt od RIZE z tym certyfikatem, który potwierdza jednocześnie, że produkty te emitują znikome ilości lotnych związków organicznych (LZO) podczas druku 3D.

RIZE jest pierwszą firmą z branży druku 3D, która uzyskała tego typu certyfikat. Urządzeniem, które go otrzymało była drukarka 3D RIZE One, a miało to miejsce w 2019 roku.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments