varioShore – gumowy filament od colorFabb o zmiennej twardości oraz elastyczności

Kategoria: Materiały do druku 3D 28 sie 2020

Dostępne na rynku filamenty elastyczne zazwyczaj różnią się od siebie stopniem twardości oraz elastycznością. Kupując dany materiał możemy więc przy jego pomocy wykonać model o ściśle określonych wartościach tych parametrów. Najnowszy filament od colorFabb może zupełnie zmienić to podejście. varioShore pozwoli nam bowiem na regulację elastyczności modelu, w czasie jego drukowania.

Każdy kto kiedykolwiek drukował z różnych rodzajów filamentów elastycznych wie, że potrafią się one od siebie bardzo różnić, a uzyskane z nich wydruki 3D charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Zależne jest to od twardości materiału, która podawana jest zazwyczaj w skali Shore’a. Każdy szanujący się producent filamentów, umieszcza na opakowaniu wartość tego parametru, dzięki czemu już przed zakupem możemy mieć świadomość z jakim materiałem będziemy mieć do czynienia.

Podstawowym ograniczeniem filamentów elastycznych (ale też każdego innego rodzaju filamentu) jest to, że przy jego pomocy jesteśmy w stanie uzyskać model o stałym parametrze twardości w skali Shore’a. Nie dotyczy to oczywiście wielomateriałowych drukarek 3D, w których możemy zastosować materiały o różnych właściwościach. colorFabb znalazł jednak sposób jak temu zaradzić.

varioShore to nowy filament TPU o standardowej twardości 92A, który posiada jednak pewną właściwość, czyniącą go wyjątkowym. W określonych przedziałach temperatury głowicy, zaczyna pienić się podczas ekstruzji. Jak wiemy piana zawiera w sobie dużą ilość powietrza, zapewniając większą elastyczność oraz mniejszą wagę obiektu.

W całym procesie spieniania bardzo istotny jest fakt, że mamy wpływ na jego przebieg. Możemy to uczynić zarówno poprzez kontrolę temperatury, jak również innych parametrów druku 3D, takich jak na przykład jego prędkość oraz wysokość warstwy. Dla temperatur z zakresu 190-200oC materiał drukuje się tak, jak każdy inny elastomer. Efekt spieniania uzyskujemy w zakresie 200-250oC. Materiał zaczyna wówczas zwiększać swoją objętość o około 1,4-1,6 razy.

Powyższe właściwości mogą pozwolić nam na drukowanie 3D obiektów o różnym stopniu elastyczności, w wybranych przez nas rejonach, co pozwoli na zastosowanie ich w aplikacjach, które dotychczas nie były możliwe do wykonania.

varioShore dostępny jest między innymi na szpulach o masie 0,7 kg, za które zapłacić trzeba około 50 EUR.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments