FS621M – Największa przemysłowa drukarka 3D do metalu od Farsoon

Kategoria: Awexim Informacje branżowe 21 wrz 2020

Firma Farsoon opracowała całkowicie nowy model drukarki 3D do metalu FS621M. Jest on efektem współpracy z przemysłowy partnerem, firmą Falcontech, wiodącym dostawcą produktów dla przemysłu lotniczego i kosmicznego w Chinach. W nowej konstrukcji skoncentrowano się na zwiększonej pojemności cylindrów i maksymalnej wydajności lasera. Efektem miesięcy wytężonej pracy zespołów inżynierów jest największa, w ofercie Farsoon, drukarka 3D do metalu.

Będąc ważną częścią super-fabryki-AM firmy Falcontech, system Farsoon FS621M daje firmie Falcontech niezrównaną przewagę produkcyjną w kwestii produkcji dużych elementów dla branży lotniczych. Dzięki zwiększonym możliwościom produkcji addytywnej, firmie Falcontech udało się wesprzeć rozwój i seryjną produkcję komponentów do statków kosmicznych w wielu projektach lotniczych.

Na dzień dzisiejszy liczba instalacji FS621M osiągnęła w sumie 7 systemów wśród klientów z branży lotniczej i przemysłu kosmicznego oraz wielkoskalowych producentów. Głównymi zadaniami realizowanymi u klientów jest produkcja dużych gabarytów wydrukiem 3D, produkcja seryjna z użyciem wielu laserów oraz badania przetwarzania przemysłowych materiałów proszkowych: stopów tytanu, aluminium, superstopów na bazie niklu czy stali nierdzewnej.

OGROMNA przestrzeń robocza do nawet 1.1 METRA w osi pionowej

Opracowany z myślą o dużych wydrukach, Farsoon FS621M posiada jedną z największych komór roboczych wśród drukarek 3D do metalu, bazujących na technologii laserowego stapiania proszków metalowych. Stół roboczy nowej maszyny ma wymiary 620×620 mm (X/Y) i aż 1.1 m w osi pionowej (osi Z).

Tak poszerzona platforma otwiera nowe możliwości produkcyjne dla druku 3D z metalu w takich branżach jak przemysł lotniczy, naftowy i gazowy oraz wielu innych. Możliwość wielogabarytowych wydruków stwarza nowe możliwości produkcji elementów, których wymiary dotychczas nie pozwalały na zastosowanie druku 3D.

Szybka produkcja i wysoka jakość

FS621M może być wyposażony w potężny, pojedynczy laser o mocy 1000W lub poczwórny o mocy 500W każdy, co pozwala na uzyskanie dużych wydajności produkcyjnych. Ponadto, FS621M, podobnie jak wszystkie systemy Farsoon, jest prawdziwie otwartą platformą, która oferuje użytkownikowi swobodę w nastawie parametrów.

Takie rozwiązanie pozwala optymalizować produkcje podnosząc wydajność cenową technologii druku 3D z metalu. Zaawansowany, dynamiczny 3-osiowy system skanowania, wydajna kontrola procesu wydruku i monitorowanie nakładania warstw w czasie rzeczywistym zapewniają najlepszą jakość budowy modeli.

Zoptymalizowany pod kątem łatwiejszej obsługi

Zintegrowany moduł filtracyjny FS621M posiada wtórny układ recyrkulacji oraz dwustopniową konstrukcję filtra, która pozwala na jego wymianę bez zakłócania procesu budowy. Procesy dystrybucji proszku w FS621M uwzględniają wspólną konstrukcję dla pojemnika na proszek.

Pojemniki stosowane podczas procedur załadunku, rozładunku i przesiewania mają ten sam kształt. Dzięki temu oferują w pełni szczelną obsługę proszku, łatwy transport pomiędzy stacjami oraz bezpieczne przechowywanie materiału. Ten częściowo zamknięty system proszkowy pozwala na ciągłe podawanie proszku do maszyny, zachowując jednocześnie możliwość łatwej wymiany materiału i kontroli jakości proszku.

Otwarty dla przemysłu

Dzięki filozofii “Open for Industry” firmy Farsoon, użytkownicy FS621M są w stanie pracować z większą elastycznością w kwestii ustawiania parametrów i opracowywania materiałów. Takie podejście firmy pozwala na swobodną modyfikacje parametrów maszyny przez klientów, co pozwala na ich specjalną konfiguracje dla specjalistycznych zastosowań.

Modyfikacja w ustawieniach lasera, planowaniu ścieżek skanowania, kontroli nanoszenia warstwy, kompensacji rozmiaru (dla kontroli skurczu) i projektowaniu struktur podporowych pomagają napędzać innowacje i podnosi wartość technologii druku 3D dla klientów przemysłowych. Może to również pomóc w stworzeniu bazy danych do przyszłego rozwoju i kontroli jakości produkcji.

Farsoon Technologies

Farsoon Technologies to firma specjalizująca się w produkcji przemysłowych drukarek 3D. Powstała w 2009 roku i szybko stała się liderem w produkcji i sprzedaży w Chinach. W 2017 roku firma otworzyła filię w Ameryce Północnej; Farsoon Americas z siedzibą w Austin, w Teksasie. Rok później, w Stuttgarcie w Niemczech powstała spółka Farsoon Europe GmbH, której celem jest prowadzenie bezpośredniej działalności na rynku europejskim. Farson produkuje przemysłowe drukarki 3D do tworzyw sztucznych (technologia SLS) oraz do metali (technologia SLM/DMLS/DMP) oraz posiada własną fabrykę proszków z tworzyw sztucznych. Przez lata stał się głównym innowatorem rynku:

  • Wszystkie systemy Farsoon są w pełni otwarte. Użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich kluczowych parametrów maszyny i procesu, a więc może stosować proszek od dowolnego producenta. Co więcej, Farsoon dostarcza użytkownikom opracowane profile druku z wielu materiałów firm zewnętrznych.
  • Farsoon jest producentem największej przemysłowej drukarki SLS, HT1001P CAMS oferuje wydruki nawet do 1 m długości. Drukarka stworzona jest do ciągłej produkcji drukiem 3D, ma modularną budowę i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla przyszłych fabryk druku 3D.
  • Wprowadził autorską metodą ciągłej przemysłowej produkcji 3D – CAMS (Continous Additive Manufacturing Solution). CAMS to ciągły proces wydruku połączony z automatycznym zarządzaniem kolejnymi stacjami drukarki oraz kompleksowym, zamkniętym obiegiem materiału.
  • Opracował technologię FLIGHT polegającą na zastosowaniu laserów fiber w procesie SLS. Technologia pozwala na wydajniejsze, szybsze i bardziej dokładne wydruki z proszków tworzyw sztucznych.
  • Stale powiększa listę materiałów kompatybilnych ze swoimi maszynami. Współpracując z klientami opracowuje laserowe spiekanie nietypowych materiałów, na przykład czystej miedzi, stali H13 czy tantalu. Do gotowych materiałów zewnętrznych producentów tworzy profile druku i udostępnia je klientom.
  • Aby osiągnąć pełną otwartość dla przemysłu, Farsoon stale pracuje nad integracją swoich systemów z innymi przemysłowymi rozwiązaniami, współpracując z takimi firmami jak Autodesk czy Siemens.
  • Rozwinął swoje autorskie oprogramowanie zarówno do przygotowania wydruków (BulidStar) jak i do kontroli procesu (MakeStar). Oprogramowanie posiada dwa tryby: uproszczony, do codziennego użytku i ekspercki, oferujący pełną kontrolę nad parametrami. Detekcja kolizji wydruków, automatyczne generowanie niezbędnych podpór, dodawanie modeli również w trakcie trwającego procesu to tylko niektóre z zalet oprogramowania Farsoon. Software jest zintegrowany z wieloma przemysłowo dostępnymi programami do przygotowania designów i wydruków takich jak Autodesk Netfabb oraz Siemens NX.

Farsoon W Polsce

W Polsce oficjalnym przedstawicielem Farsoon Technologies jest firma Awexim.

Firma AWEXIM została założona w 1991 roku. Działalność firmy wywodzi się z obróbki skrawaniem, specjalizujemy się w optymalizacji procesów produkcyjnych i dostarczamy czołowej klasy obrabiarki i narzędzia skrawające. Posiada ponad 500 wdrożeń maszyn na terenie całej Polski. Zaufało jej już ponad 1000 firm w całym kraju, które dzięki jej wsparciu produkują taniej i wydajniej.

AWEXIM posiada ponad 25 letnie doświadczenie we wdrażaniu technologii optymalizujących koszty produkcyjne. W ubiegłym roku utworzył dział druku 3D. W swojej ofercie, poza drukarkami 3D Farsoon, AWEXIM posiada systemy obróbki powierzchni wydruków 3D firmy AM SOLTIONS, należącej do koncernu ROSLER oraz przecinarki taśmowe firmy BEHERINGER, która posiada w swojej ofercie także urządzenia przeznaczone do odcinania wydruków 3D z metali od płyty podłożowej. Ten zbiór kompleksowych rozwiązań sprawa, że AWEXIM jest w stanie obsłużyć wiele projektów związanych z drukiem 3D.

Źródło: Informacje prasowe, www.farsoon.com

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments