MicroArch S240 – mikro-precyzyjna fotopolimerowa drukarka 3D

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 24 wrz 2020

Chociaż przemysłowe drukarki 3D kojarzą nam się zazwyczaj z dużą przestrzenią zadruku, to reguła ta jest zależna od skali elementów, które zamierzamy na nich drukować. MicroArch S240 zalicza się bowiem do tej grupy, a jej obszar roboczy wynosi zaledwie 100 x 100 x 75 mm. Nasz punkt widzenia zmieni się jednak diametralnie, kiedy doczytamy że jej rozdzielczość to 10 mikrometrów.

Twórcą omawianego dzisiaj urządzenia jest, mająca swoją siedzibę w Bostonie, firma BMF, która odpowiedzialna jest również za opracowanie autorskiej technologii druku 3D z fotopolimerów. Stosowany przez nich proces określany jest mianem technologii PμSL, czyli Mikrostereolitografii Projekcyjnej (Projection Micro-Stereolithography), który pozwala na osiąganie rozdzielczości dochodzącej do 2 mikrometrów. Kluczem do jego tajemnicy jest możliwość wyświetlania światła UV w ekstremalnych rozdzielczościach.

Tak jak wspominałem we wstępie MicroArch S240 pozycjonowana jest jako drukarka 3D klasy przemysłowej. Poza obszarem roboczym na poziomie 100 x 100 x 75 mm oraz rozdzielczością druku wynoszącą 10 mikrometrów, model ten jest również około 10 razy szybszy od swojego poprzednika, modelu P150, w którym wielkość obszaru roboczego ustalona została na 48 x 27 x 50 mm. Nowy wymiar prędkości osiągnięto dzięki specjalnemu mechanizmowi rozprowadzania żywicy.

Dodatkowym atutem S240 jest również możliwość korzystania z materiałów o większej gęstości, co z zasady pozwala na wytwarzanie obiektów o znacznie podwyższonej wytrzymałości. Pośród materiałów, które są obecnie dostępne dla tego systemu znajdziemy między innymi żywice:

  • GR- Hard
  • HEK — Strong & Tough
  • HTL — High Temp, Low Viscosity
  • UTL — Tough
  • BIO — Biocompatible
  • materiały ceramiczne i kompozytowe

MicroArch S240 przeznaczona jest przede wszystkim dla firm produkujących bardzo małe oraz szczegółowe elementy. Zazwyczaj wykonuje się je przy pomocy technologii formowania wtryskowego, co znacząco ogranicza możliwe do uzyskania w ten sposób geometrie. Wykorzystanie w tym celu druku 3D wprowadzi nowe możliwości dla tego typu branż.

Źródło: www.fabbaloo.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments