Photocentric uruchamia projekt badawczy w celu opracowania technologii druku 3D baterii

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 17 wrz 2020

Brytyjska firma Photocentric, lider branży druku 3D z fotopolimerów, uruchomiła nowy dział badawczy poświęcony całkowicie rozwojowi drukowanych w 3D baterii. Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie oraz masowa produkcja akumulatorów, które będą lżejsze oraz lepiej zoptymalizowane do użytku w przemyśle motoryzacyjnym, niż obecnie stosowane rozwiązania.

Photocentric jest jednym z wiodących producentów drukarek 3D oraz żywic fotopolimerowych. Produkcją tych ostatnich zajmuje się nieprzerwanie od 2002 roku, co czyni firmę jedną z najbardziej doświadczonych w tym obszarze działalności. Poza opatentowanymi żywicami Daylight, w ofercie Brytyjczyków znajdziemy żywice do każdej dostępnej na rynku technologii druku 3D z fotopolimerów. Najnowszy projekt firmy również związany jest z żywicami i może przyczynić się do rewolucji w branży motoryzacyjnej.

Stosowane obecnie w motoryzacji akumulatory są duże, ciężkie oraz słabo zoptymalizowane pod kątem ich zamierzonego zastosowania. W efekcie tego projekty pojazdów elektrycznych dostosowywane są do tego, co jest dostępne na rynku, co już na samym początku stawia przed ich projektantami spore ograniczenia. Z tego właśnie powodu Photocentric zamierza wykorzystać posiadane umiejętności z zakresu technologii przyrostowych do drukowania w 3D baterii, które będą nie tylko mniejsze i lżejsze, ale przede wszystkim będą mogły być dostosowane do dowolnego projektu samochodu elektrycznego.

Sarach Karmel, szefowa działu chemii badawczo-rozwojowej w firmie Photocentric, uważa że opracowana przez nich technologia przyniesie przede wszystkim znaczącą poprawę wydajności baterii. Przyczyni się do tego przede wszystkim fakt, że technologie przyrostowe stosowane przez Brytyjczyków pozwalają na kontrolowanie zarówno makro, jak i mikrogeometrii baterii, umożliwiając pełną kontrolę na porowatością elektrod. Co więcej firma planuje pracować nie tylko nad samymi drukowanymi w 3D elektrodami, ale także nad pełnymi ogniwami.

Photocentric liczy na to, że ich technologia będzie mogła być wykorzystywana w planowanej w Wielkiej Brytanii fabryce Tesla Giga, i chociaż wiąże się to przede wszystkim z produkcją akumulatorów do samochodów elektrycznych, to potencjał zastosowania tego typu drukowanych w 3D ogniw jest znacznie większy. Tego rodzaju baterie będzie można stosować na przykład do zasilania wszelkiego rodzaju dronów oraz innych urządzeń.

Jeśli cały projekt zakończy się sukcesem, a firmie Photocentric uda się opracować mieszankę odpowiedniej do druku 3D baterii żywicy, inicjatywę będzie można uznać za swego rodzaju rewolucję nie tylko dla przemysłu motoryzacyjnego, ale też każdego innego, w którym do zasilania wykorzystuje się akumulatory i baterie.

Żródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments