Ultimaker wypuszcza nową wersję Cura 4.7

Kategoria: Programy i strony www 06 wrz 2020

Cura to jeden z najpopularniejszych na rynku slicerów, przeznaczonych do drukarek 3D typu FDM. Główną zasługą jego popularności jest z pewnością fakt, że jest on bezpłatny, cały czas rozwijany oraz może poszczycić się funkcjonalnością, jaką spotykamy zazwyczaj w oprogramowaniu płatnym. Ultimaker wypuścił niedawno nową wersję, oznaczoną jako 4.7, w której znalazło się kilka ciekawych funkcjonalności i poprawek.

Ultimaker konsekwentnie wypuszcza nowe wersje swojego flagowego oprogramowania do przygotowywania plików pod druk 3D. Każda kolejna zawiera nie tylko nowe funkcje, ale też poprawia błędy wyłapane w wersji poprzedniej. Niezależnie od tego każda z nich określana jest mianem najszybszej oraz najlepiej zoptymalizowanej. Nie inaczej jest i tym razem, przy okazji Cura 4.7.

Jedną z nowych, wprowadzonych funkcji jest oficjalne dodanie do ustawień podpór typu Tree Support. Wprawdzie wsparcie dla „drzewiastych” podpór pojawiło się w oprogramowaniu już kilka wersji wcześniej, to dotychczas było ono jednak pozycjonowane jako funkcja eksperymentalna. W obecnej wersji Tree Support pojawiają się jako oficjalna opcja w wyborze rodzaju generowanych struktur wsparcia.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji, których niestety próżno szukać w większości dostępnych na rynku slicerów, jest możliwość szybkiego obrotu modelu o 90o w jednej z trzech dowolnych osi. Opcja na pozór wydaje się błaha, ale w znaczący sposób potrafi ułatwić nam pracę w czasie rozmieszczania wielu modeli na platformie roboczej. Funkcjonalność taka pojawia się w Cura 4.7 i jest niezmiernie prosta w użyciu. Wystarczy bowiem użyć jednego z trzech przycisków zaprezentowanych na poniższym zrzucie ekranu.

Kolejna funkcja nie jest może związana bezpośrednio z pracą na modelem 3D, ale z poprawą komfortu pracy z samym oprogramowaniem. Mowa o wyszukiwarce funkcji Cura. Z każdą kolejną aktualizacją dostajemy bowiem kolejne opcje, które rozbudowały oprogramowanie do niemal setki parametrów, które możemy w każdym momencie kontrolować. Dla znacznej części użytkowników większość tych elementów jest zbędna, ponieważ korzystają oni z zaledwie kilku ustawień.

Dotychczasowym rozwiązaniem tego problemu była wprowadzona jakiś czas temu opcja wyboru, które parametry pracy z plikiem mają być widoczne. Pomimo znacznego ułatwienia, nie rozwiązało to wszystkich problemów. Kłopot pojawiał się bowiem w przypadku, kiedy do naszej listy chcieliśmy dodać jakieś nowe ustawienie, zwłaszcza jeśli nie znaliśmy jego dokładnej nazwy. Nowa wyszukiwarka pozwala nam znaleźć taką funkcję zarówno po jej nazwie, jak i po opisie jej funkcjonalności.

Poza wprowadzeniem nowych opcji Cura 4.7 przynosi również ponad 70 poprawek błędów oraz kolejne powiększenie listy dostępnych do wyboru drukarek 3D firm trzecich. Najnowszą wersję oprogramowania od Ultimaker’a można pobrać tutaj.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.ultimaker.com 

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments