CAR3D – projekt szybkiego reagowania branży druku 3D na potrzeby służb medycznych, walczących ze skutkami COVID-19

Kategoria: Druk 3D w medycynie 23 paź 2020

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, jesień przyniosła światu drugą falę zachorowań na COVID-19. Pomimo, że służby medyczne wydają się być na nią nieco lepiej przygotowane, to branża druku 3D nadal rozwija liczne programy, w ramach których przygotowuje środki ochrony osobistej. Do jednej z takich akcji przyłączył się hiszpański producent drukarek 3D, firma BCN3D Technologies.

Wiosenna fala pandemii, pomimo że znacznie łagodniejsza, doprowadzała do paraliżu nawet najbogatsze państwa świata. Problemem był wówczas ograniczony dostęp do podstawowych środków ochrony osobistej, przeznaczonej dla służb medycznych. Odzew branży druku 3D był wówczas ogromny i wiele firm przerzuciło wszystkie swoje zasoby na produkcję różnego rodzaju przyłbic, masek ochronnych oraz elementów respiratorów.

Pomimo że wiele firm skutecznie wykorzystywało zainteresowanie mediów i pomagało raczej z pobudek czysto marketingowych niż z potrzeby serca, a wiele osób uznawało nawet, że ta pomoc nie ma najmniejszego sensu, to do dnia dzisiejszego w różnych mediach możemy obserwować służby medyczne w charakterystycznych i rozpoznawalnych projektach przyłbic „z drukarki 3D”. Niezależnie od intencji wszystko to przyniosło pozytywny efekt.

Nawet jeśli magazyny służb medycznych są jeszcze pełne, to przy rosnącej lawinowo liczbie chorych mogą opustoszeć z dnia na dzień, a sytuacja z marca może się powtórzyć. Nauczeni doświadczeniem minionych miesięcy wiemy, że środki ochrony osobistej sprowadzane z poza Unii Europejskiej rzadko kiedy spełniają obowiązujące na jej terytorium normy, dlatego też coraz częściej powstają organizacje, które zawczasu przygotowują nas do wzrostu naszej samowystarczalności w tym zakresie.

Do jednej z takich grup należy BCN3D Technologies, który już wcześniej podejmował różnego rodzaju akcje związane z walką z pandemią. Projekt CAR3D, bo taką nadano mu nazwę, to projekt szybkiego reagowania na potrzeby wynikające z rosnącej ilości zachorowań na koronawirusa. Nowopowstała grupa skupiać się będzie przede wszystkim na projektowaniu, rozwijaniu i walidacji między innymi masek wielokrotnego użytku, które spełniać będą normy oraz specyfikacje UE.

Wszystkie opracowane projekty nie będą podlegać zastrzeżeniom patentowym, a modele cyfrowe zostaną udostępniane publicznie tak, aby lokalni użytkownicy drukarek 3D w całej Europie mogli zaangażować się w ich produkcję.

Głównym celem projektu CAR3D ma być zmniejszenie presji związanej z zakupami środków ochrony osobistej oraz większa niezależność od dostaw spoza Europy. Czy to się uda zależy w głównej mierze od odzewu społeczności skupionej wokół szeroko pojętych technologii przyrostowych.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments