Cerberus – wysokotemperaturowa drukarka 3D open source za mniej niż 1000 USD

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 04 paź 2020

Naukowcy z Michigan Technological University zaprezentowali plany opracowanej przez siebie drukarki 3D typu open source. Jest to urządzenie przystosowane do druku 3D z materiałów wysokotemperaturowych, takich jak na przykład PEKK oraz ULTEM, które można zbudować za mniej niż 1000 USD.

Wydawać by się mogło, że za sprawą tanich chińskich drukarek 3D, ruch RepRap wyginął lub przeszedł do jeszcze głębszego podziemia. Okazuje się jednak, że nadal istnieje grupa zapaleńców, która chętnie dzieli się projektami swoich własnych konstrukcji drukarek 3D. Co więcej ma to nawet miejsce w ośrodkach naukowych, takich jak Michigan Technological University.

Chociaż wysokotemperaturowe drukarki 3D są jednymi z najpopularniejszych w ostatnich latach konstrukcji, to próg wejścia w tego typu technologię nadal znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Za sprawą open source’owej drukarki 3D Cerberus może się to jednak zmienić, ponieważ koszt jaki trzeba będzie pokryć w trakcie jej budowy powinien się zamknąć w kwocie poniżej 1000 USD.

Jak przystało na imiennika mitologicznego trzygłowego psa, omawiana dzisiaj drukarka 3D posiada system drukowania oparty na trzech różnych głowicach. Jedna z nich jest w stanie osiągać temperaturę rzędu 500oC, podczas gdy platforma robocza może rozgrzewać się do 200oC. Wszystko to, w połączeniu z zamkniętą komorą roboczą oraz grzałką o mocy 1 kW, umożliwia nie tylko szybki start, ale również warunki do przetwarzania filamentów wysokotemperaturowych.

Konstrukcja Cerberus zaprojektowana została tak, że pozwala na montaż wszystkich elementów poza obszarem komory roboczej. Pozwala to na utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz uniknięcia wypaczeń i konieczności montażu dodatkowego systemu chłodzenia. Rozszerzenie możliwości drukarki 3D możemy uzyskać montując w niej wytłaczarkę, która jest w stanie drukować bezpośrednio z granulatu.

Jednym z bodźców, które popchnęły twórcę tego urządzenia do jego opracowania, była panująca obecnie globalna pandemia. Druk 3D z materiałów wysokotemperaturowych pozwala bowiem na wytwarzanie sprzętu ochronnego oraz medycznego, który można poddawać procesowi sterylizacji.

Z przeprowadzonych dotychczas testów wynika, że średnia wytrzymałość maseczki wydrukowanej z PEKK w temperaturze 390oC wynosi 77,5 MPa, a dla ULTEM drukowanego w temperaturze 380oC będzie to 80,5 MPa. Oba obiekty testowe wytrzymują również sterylizację bez żadnych wypaczeń w temperaturze 150oC.

Pliki projektu oraz więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments