Orange 4K – wysokorozdzielcza drukarka 3D od Longer z kampanią na Kickstarterze

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 30 paź 2020

W 2019 roku, firma Longer, wypuściła na rynek urządzenie Orange 30, czyli budżetową drukarkę 3D do fotopolimerów, którą można było nabyć za zaledwie 200 USD. Po zaledwie roku, firma powróciła na portal Kickstarter, z niewiele droższą wersją Orange 4K, która jak sama nazwa wskazuje, została wzbogacona w ekran o rozdzielczości 4K.

Orange 30, jak przystało na fotopolimerową drukarkę 3D za 200 USD, sprzedała się w oszałamiającej ilości. Zeszłoroczną kampanię wsparło bowiem aż 487 użytkowników Kickstartera. Nic więc dziwnego, że na fali sukcesu swojej poprzedniczki, firma Longer postanowiła wykonać jej upgrade i ponownie spróbować swojego szczęścia w crowdfundingu.

Pierwowzór dzisiejszego bohatera, to klasyczna drukarka 3D typu Anycubic Photon, czyli bazująca na ekranie o przekątnej 5,5” oraz rozdzielczości 2K. Takie parametry pozwalają na druk 3D z rozdzielczością XY na poziomie 47,25 mikrometra. Zmieniając jednak ekran na taki o tym samym rozmiarze, ale rozdzielczości 4K, wielkość pojedynczego piksela spada do 31,5 mikrometra i taki właśnie zabieg wykonano w modelu Orange 4K.

Sama rozdzielczość ekranu to nie jedyna zmiana jakiej doczekała się edycja 2020. Idąc tropem swojej konkurencji wprowadzono również szereg mniej lub bardziej ważnych zmian i modyfikacji. I tak oś Z może teraz zabierać w podroż platformę roboczą po dwóch, a nie jednej prowadnicy liniowej, poprawiono również sposób padania światła UV na ekran LCD, dodano podziałkę na plastikowej kuwecie oraz zmieniono nieco obszar roboczy, który wynosi obecnie 118 x 66 x 190 mm.

Ciekawostką jest również wprowadzenie możliwości wyboru rodzaju ekranu 4K, który chcemy mieć w zakupionej przez siebie drukarce 3D. Dostępna jest oczywiście wersja color oraz mono. Wybór ten nie należy do najłatwiejszych, ale dla niektórych z pewnych względów jest oczywisty. Podstawową różnicą jest bowiem sama prędkość druku 3D, która dla wersji mono jest dwukrotnie większa i wynosi 60 mm przyrostu modelu na wysokość, w ciągu jednej godziny.

Przewaga ekranu mono przejawia się również w jakości naszych wydruków 3D. Każdy mający wymiar 31,5 mikrometra piksel dzieli się w tym trybie na trzy subpiksele o wymiarach 31,5 x 10,5 mikrometra. Pozwala to na jeszcze lepszą interpolację powierzchni modelu, a co za tym idzie na uzyskanie jeszcze większej jego szczegółowości.

Lepsza jakość wiąże się również z wyższą ceną. W chwili obecnej za Orange 4K z ekranem w wersji color zapłacić trzeba 269 USD, podczas gdy wersja mono wyceniona pierwotnie na 299 USD, kosztuje aktualnie 339 USD. Do końca kampanii pozostało jeszcze 28 dni, a mimo to jej twórcy dobijają właśnie do założonych 50 000 USD.

Źródło: www.kickstarter.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments