Farsoon i TIGER Coatings ogłaszają partnerstwo na rzecz rozwoju materiałów termoutwardzalnych do spiekania laserowego

Farsoon Europe GmbH, producent i dostawca przemysłowych drukarek 3D, oraz TIGER Coatings GmbH & Co. KG, dostawca innowacyjnych materiałów do druku 3D, ogłaszają współpracę w zakresie rozwoju materiałów termoutwardzalnych, przeznaczonych do spiekania laserowego. Pierwszym nowo powstałym tworzywem jest TIGITAL® 3D-Set 371, przystosowany do pracy na platformie HT252P firmy Farsoon.
Niepalność jest jedną z kluczowych cech części wytwarzanych z użyciem nowego proszku. Cecha ta umożliwia tworzenie wielu nowych, funkcjonalnych zastosowań dla wydruków 3D. Partnerstwo tych dwóch innowacyjnych firm łączy w sobie doświadczenie firmy TIGER w zakresie inżynierii materiałów termoutwardzalnych i w pełni otwartą dla przemysłu platformę maszyn Farsoon. Połączenie to oferuje doskonałe rozwiązanie materiał-maszyna dla rozwijających się obszarów rynku przemysłowego.
Przez ostatni rok TIGER prowadził intensywną fazę rozwoju nowego materiału na maszynie Farsoon ST252P. Jej efektem jest materiał z nowej generacji, wysokowydajnych materiałów termoutwardzalnych, oznaczony nazwą handlową TIGTAL 3D-Set PPP 371. Nowy proszek zostanie formalnie wprowadzony na rynek do końca listopada 2020 roku.

Innowacyjny termoutwardzalny proszek TIGER TIGITAL PPP 371 oferuje użytkownikowi wytwarzanie docelowych, funkcjonalnych części o wyjątkowych właściwościach termicznych i mechanicznych. Dodatkowo charakteryzujących się dobrą izolacją elektroniczną, doskonałą stabilnością wymiarową i odpornością chemiczną. Zbiór takich właściwości umożliwia zastosowanie części w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, transportowym i lotniczym. Niska temperatura wydruku z materiału jest zgodna z przyjaznym dla środowiska procesem produkcyjnym. Ponadto, innowacyjne rozwiązanie TIGITAL® 3D-Set PPP 371 jest w stanie wyprodukować błyszczące, pełnokolorowe elementy funkcjonalne o optymalnej dla spiekania laserowego jakości.

Dzięki uniwersalnej i otwartej platformie Farsoon HT252P, cykl rozwoju tego zaawansowanego materiału został znacznie przyspieszony. Wysoka szybkość skanowania w HT252P umożliwia szybki (mniej niż 6 godzin) cykl produkcji seryjnej testowanych części. Kompaktowa, uniwersalna platforma o wymiarach 250×250mm jest optymalnie dostosowana do rozwoju nowych materiałów przy ekonomicznym koszcie i minimalnym zużyciu proszku. Prawdziwie otwarta platforma Farsoon, wyposażona w zaawansowany “edytor parametrów” zawarty w pakiecie oprogramowania, oferuje firmie TIGER maksymalną elastyczność operacyjną i możliwości w zakresie opracowywania niestandardowych kombinacji parametrów podczas procesu opracowywania.
Farsoon Technologies
Farsoon Technologies to firma specjalizująca się w produkcji przemysłowych drukarek 3D. Powstała w 2009 roku i szybko stała się liderem w produkcji i sprzedaży w Chinach. W 2017 roku firma otworzyła filię w Ameryce Północnej; Farsoon Americas z siedzibą w Austin, w Teksasie. Rok później, w Stuttgarcie w Niemczech powstała spółka Farsoon Europe GmbH, której celem jest prowadzenie bezpośredniej działalności na rynku europejskim. Farson produkuje przemysłowe drukarki 3D do tworzyw sztucznych (technologia SLS) oraz do metali (technologia SLM/DMLS/DMP) oraz posiada własną fabrykę proszków z tworzyw sztucznych. Przez lata stał się głównym innowatorem rynku:
- Wszystkie systemy Farsoon są w pełni otwarte. Użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich kluczowych parametrów maszyny i procesu, a więc może stosować proszek od dowolnego producenta. Co więcej, Farsoon dostarcza użytkownikom opracowane profile druku z wielu materiałów firm zewnętrznych.
- Farsoon jest producentem największej przemysłowej drukarki SLS, HT1001P CAMS oferuje wydruki nawet do 1 m długości. Drukarka stworzona jest do ciągłej produkcji drukiem 3D, ma modularną budowę i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla przyszłych fabryk druku 3D.
- Wprowadził autorską metodą ciągłej przemysłowej produkcji 3D – CAMS (Continous Additive Manufacturing Solution). CAMS to ciągły proces wydruku połączony z automatycznym zarządzaniem kolejnymi stacjami drukarki oraz kompleksowym, zamkniętym obiegiem materiału.
- Opracował technologię FLIGHT polegającą na zastosowaniu laserów fiber w procesie SLS. Technologia pozwala na wydajniejsze, szybsze i bardziej dokładne wydruki z proszków tworzyw sztucznych.
- Stale powiększa listę materiałów kompatybilnych ze swoimi maszynami. Współpracując z klientami opracowuje laserowe spiekanie nietypowych materiałów, na przykład czystej miedzi, stali H13 czy tantalu. Do gotowych materiałów zewnętrznych producentów tworzy profile druku i udostępnia je klientom.
- Aby osiągnąć pełną otwartość dla przemysłu, Farsoon stale pracuje nad integracją swoich systemów z innymi przemysłowymi rozwiązaniami, współpracując z takimi firmami jak Autodesk czy Siemens.
- Rozwinął swoje autorskie oprogramowanie zarówno do przygotowania wydruków (BulidStar) jak i do kontroli procesu (MakeStar). Oprogramowanie posiada dwa tryby: uproszczony, do codziennego użytku i ekspercki, oferujący pełną kontrolę nad parametrami. Detekcja kolizji wydruków, automatyczne generowanie niezbędnych podpór, dodawanie modeli również w trakcie trwającego procesu to tylko niektóre z zalet oprogramowania Farsoon. Software jest zintegrowany z wieloma przemysłowo dostępnymi programami do przygotowania designów i wydruków takich jak Autodesk Netfabb oraz Siemens NX.
Farsoon W Polsce
W Polsce oficjalnym przedstawicielem Farsoon Technologies jest firma Awexim.
Firma AWEXIM została założona w 1991 roku. Działalność firmy wywodzi się z obróbki skrawaniem, specjalizujemy się w optymalizacji procesów produkcyjnych i dostarczamy czołowej klasy obrabiarki i narzędzia skrawające. Posiadamy ponad 500 wdrożeń maszyn na terenie całej Polski. Zaufało nam już ponad 1000 firm w całym kraju, które dzięki naszemu wsparciu produkują taniej i wydajniej.
AWEXIM posiada ponad 25 letnie doświadczenie we wdrażaniu technologii optymalizujących koszty produkcyjne. W ubiegłym roku utworzył dział druku 3D. W swojej ofercie, poza drukarkami Farsoon, AWEXIM posiada systemy obróbki powierzchni wydruków 3D firmy AM SOLTIONS należącej do koncernu ROSLER oraz przecinarki taśmowe firmy BEHERINGER, która posiada w swojej ofercie także urządzenia przeznaczone do odcinania wydruków 3D z metali od płyty podłożowej. Ten zbiór kompleksowych rozwiązań sprawa, że AWEXIM jest w stanie obsłużyć wiele projektów związanych z drukiem 3D.
Źródło: Informacje prasowe