SimplyColor3D 2.0 – narzędzie do malowania modeli 3D

Kategoria: Programy i strony www 04 lis 2020

Firmę BigBrain 3D mogliśmy poznać szerzej rok temu, za sprawą kampanii na Kickstarterze, na której promowała swoje autorskie oprogramowanie do kolorowania modeli, przeznaczonych do druku 3D. Po zebraniu krytycznych oraz pozytywnych opinii na temat SimplyColor3D, wraca z kolejną kampanią, na której promuje to samo oprogramowanie, ale w ulepszonej wersji 2.0.

Wielogłowicowe drukarki 3D, które pozwalają na wielomateriałowy lub wielokorowy druk 3D, z każdym rokiem zyskują na popularności. Chociaż drukowanie na nich staje się coraz bardziej przyjazne użytkownikowi, to przygotowywanie samych modeli, które będą przystosowane do tego typu drukowania, nadal nie należy do najłatwiejszych. Naprzeciw tego typu potrzebom wychodzi BigBrain3D ze swoim oprogramowaniem SimplyColor3D 2.0.

Standardowy proces tworzenia modeli pod wielokolorowy druk 3D zależny jest od technologii w jakiej pracuje posiadana przez nas drukarka 3D. W przypadku urządzeń drukujących w pełnym kolorze, w technologiach stosujących natryskiwanie materiałów, koloryzacja wirtualnych modeli 3D odbywa się zazwyczaj poprzez fizyczne malowanie ich powierzchni w programie. W przypadku drukarek 3D typu FDM modele muszą być podzielone na oddzielne fragmenty, a każdemu z nich nadajemy wówczas przypisany kolor. Dla mniej wprawnych użytkowników przygotowanie takich obiektów może stanowić nie lada wyzwanie.

W ubiegłym roku BigBrain3D zakończył swoją pierwszą kampanię na Kickstarterze, dla ówczesnej wersji oprogramowania SimplyColor3D. Wszystkie zamówione licencje dotarły do osób wspierających kampanię, co już na starcie pozwoliło zebrać całkiem pokaźną liczbę użytkowników, a to z kolei przełożyło się na duży feedback, który pozwolił na stworzenie nowej, ulepszonej wersji 2.0.

Zasada działania oprogramowania SimplyColor3D 2.0 jest bardzo prosta. Wczytany model STL kolorujemy bardzo podobnie jak w programach graficznych typu Paint. Co ciekawe pokolorowane w ten sposób obiekty możemy wykorzystywać również w przypadku technologii FDM, ponieważ oprogramowanie automatycznie tworzy oddzielne modele, wykrywając fragmenty którym nadaliśmy odmienne barwy.

SimplyColor3D 2.0 posiada szereg udogodnień, które pozwalają użytkownikowi na znaczne zautomatyzowanie procesu koloryzacji poszczególnych fragmentów modelu. Zaliczyć możemy do nich na przykład automatyczne wykrywanie krawędzi, wypełnianie kolorem całych regionów lub globalne zastępowanie danego koloru innym. Wszystko to ma sprawić, że praca z oprogramowaniem będzie przyjemna i intuicyjna.

Pośród dostępnych na Kickstarterze opcji możemy nabyć między innymi licencję roczną w cenie około 25 USD lub bezterminową za około 90 USD. Do końca kampanii pozostało jeszcze trzynaście dni, a na koncie twórców znajduje się obecnie ponad 20 000 USD.

Źródło: www.3dprinting.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments