CeraFab Multi 2M30 – wielomateriałowa drukarka 3D do ceramiki od Lithoz

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 10 gru 2020

Jeden z liderów branży ceramicznego druku 3D, firma Lithoz, ogłosiła wprowadzenie na rynek swojego nowego systemu CeraFab Multi 2M30. Urządzenie to jest w stanie łączyć ze sobą wiele materiałów podczas jednego procesu druku 3D.

Dzięki zaawansowanej technologii druku 3D firmie Lithoz udało się skonstruować urządzenie, które podczas jednego procesu druku 3D jest w stanie łączyć ze sobą ceramikę, polimer, a nawet metal. Taka kombinacja pozycjonuje 2M30, jako drukarkę 3D przeznaczoną dla przemysłu lotniczego, biomedycznego, energetycznego oraz elektronicznego.

Możliwość drukowania dwoma materiałami umożliwia użytkownikom stopniowe zmiany w docelowym składzie oraz mikrostrukturze wydrukowanego w 3D elementu. Otwiera to drogę do dostosowywania właściwości strukturalnych danego modelu, która w przypadku tradycyjnych drukarek 3D do ceramiki byłaby niemożliwa do osiągnięcia.

Najprostszym przykładem możliwości jakie daje nam CeraFab Multi 2M30, mogą być elementy, które w trakcie ich użytkowania poddawane są różnym poziomom naprężeń w różnych strefach obciążenia. W normalnych warunkach komponent taki wymaga unikalnej kombinacji właściwości, takich jak odporność na pękanie oraz twardość, aby spełnić swoją funkcję w optymalny sposób oraz wydłużyć swoją żywotność.

Poza przytoczonym powyżej przykładem CeraFab, dzięki możliwości łączenia ze sobą kilku różnych materiałów, pozwala również na uzyskiwanie różnych kombinacji właściwości takich jak gęstość-porowatość, przewodzenie prądu-izolacja, przejrzystość-nieprzezroczystość, magnetyczność-brak właściwości magnetycznych. Kombinacje takie możemy uzyskiwać w ramach pojedynczych warstw, co pozwala na zapewnienie dużej swobody projektowej.

Uwzględniając przytoczoną wcześniej funkcjonalność, jednym z podstawowych zastosowań nowej drukarki 3D, która została już potwierdzona, jest wykonywanie kostnych implantów biomedycznych, idealnie imitujących oryginalne struktury, wraz z ich wytrzymałością. Możliwość łączenia ze sobą polimeru oraz metalu otwiera z kolei drogę do wykonywania płytek obwodów drukowanych oraz urządzeń do magazynowania energii elektrycznej.

Dodatkowe informacje o omawianym urządzeniu oraz jego cenę można poznać bezpośrednio u producenta.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments