Lite3DP S1 mikro drukarka 3D SLA w zestawie DIY za 89 $

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D 27 gru 2020

Rynek fotopolimerowych drukarek 3D rozwija się w ostatnim czasie w zastraszającym tempie. W chwili obecnej, bez większego problemu, każdy powinien znaleźć odpowiednie urządzenie, które dopasowane będzie do jego potrzeb. Lite3DP S1 to drukarka 3D, która raczej nie znajdzie zastosowania w żadnej, nawet niewielkiej, firmie, ale z pewnością zainteresują się nią entuzjaści oraz osoby, które będą chciały poznać zasadę działania fotopolimerowych drukarek 3D.

Firma Lite3DP wypuściła na rynek swoją nową mikro drukarkę 3D. Lite3DP S1, bo tak brzmi jej pełna nazwa, sprzedawana jest w formie zestawu do samodzielnego montażu, co nie jest częstą praktyką w przypadku fotopolimerowych drukarek 3D. Jej niewątpliwym znakiem rozpoznawczym będą jednak zdecydowanie kompaktowe rozmiary, dzięki którym można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najmniejsze tego typu urządzenie na rynku. Lite3DP S1 dzięki wymiarom 100 x 100 x 150 mm oraz wadze zaledwie 350 g z powodzeniem zmieści się na dłoni dorosłego człowieka.

To, co na pewno można powiedzieć o omawianej dzisiaj drukarce 3D, to fakt, że możemy ustawić ją praktycznie wszędzie, także nie musimy zapewniać jej żadnej dodatkowej przestrzeni roboczej. Za niewielkimi rozmiarami zewnętrznymi idzie w parze niewielkich rozmiarów obszar roboczy, który wynosi zaledwie 45,1 x 33,8 x 70 mm. Każdy kto chociaż trochę interesuje się technologią typu UV LCD spodziewa się zapewne, że tak niewielki ekran musi charakteryzować się naprawdę wysoką rozdzielczością XY. Niestety wielkość piksela wynosi w tym wypadku 140 mikrometrów, więc możemy raczej zapomnieć o drukowaniu superprecyzyjnych modeli figurek oraz biżuterii.

Lite3DP S1 może za to sprawdzić się jako idealne urządzenie edukacyjne. Celem jaki przyświecał jej twórcy było zaprojektowanie urządzenia dostępnego cenowo oraz łatwego w użyciu, na którym będzie można eksperymentować oraz dogłębnie zrozumieć zasadę działania tej technologii. Z tego też względu jest to drukarka 3D typu open source, oparta na elektronice Arduino.

Urządzenie dostępne jest na portalu Crowd Supply, gdzie można je nabyć za zaledwie 89$. W przypadku wysyłki poza Stany Zjednoczone musimy się dodatkowo liczyć z kosztami w wysokości 15 $. Największym problemem całego przedsięwzięcia jest fakt, że wysyłka zamówień rozpocznie się pod koniec września przyszłego roku.

www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments