Zrób sobie filament ze starych kaset VHS

Kategoria: Materiały do druku 3D 30 gru 2020

Druk 3D w technologii FDM pobudza nie tylko umiejętności twórcze, ale też kreatywne. Świadczą o tym nie tylko setki tysięcy umieszczonych w Internecie projektów 3D, ale też wiele pomysłów na nowe materiały, z których można je wykonać. Jednym z ciekawszych pomysłów na nowe tworzywo jest filament wykonany z… taśmy odzyskanej z kasety VHS.

Zanim w naszych domach zagościły płyty VCD, DVD, Blu-ray oraz wyrastające jak grzyby po deszczu serwisy VOD, domowa rozrywka wideo serwowana była na analogowych kasetach VHS. Pomimo upływu kilku dekad od okresu świetności tego formatu, wielu z nas posiada jeszcze niemałe kolekcje zgromadzonych na tych nośnikach materiałów wideo. Jeśli nie są to bliskie naszemu sercu produkcje niemieckojęzyczne, to ciekawą formą ich recyklingu może okazać się wykonanie z nich filamentu do drukarki 3D.

Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać, aby wejść w świat VHS w 3D, to zrobienie tradycyjnej nitki filamentu. Zadanie jest dość proste, pod warunkiem że posiadamy odpowiednie do tego narzędzie. Pomysłodawca tej metody posłużył się w tym celu specjalnie skonstruowaną „prasą”, przez którą przepuszcza jednocześnie kilka zebranych do kupy taśm.

Wspomniany powyżej proces przypomina nieco wykonywanie wełnianej lub lnianej przędzy. Na końcu prasy znajduje się kołowrotek, który nie tylko napędza proces przeciskania filamentu przez „głowicę” formującą, ale też nawija go na szpulę o dużej średnicy. Do wykonania nitki filamentu o średnicy zbliżonej do 1,6 mm wykorzystuje się osiem połączonych w całość taśm z kaset VHS.

Filament VHS wymaga parametrów druku 3D zbliżonych do tych, których używamy w przypadku ABS. Zaleca się więc stosowanie temperatury w okolicach 255oC, a prędkość ekstruzji nie powinna osiągać zbyt dużych wartości. Wskazane jest również posiadanie podgrzewanej platformy roboczej, którą rozgrzewamy do 90oC, pokrywając ją jednocześnie jakimś preparatem adhezyjnym.

Jeśli chodzi o właściwości otrzymywanych wydruków 3D, to wykazują się one nieco większą kruchością niż PET, ale są zarazem nieco bardziej twarde. Co ciekawe wykonane z filamentu VHS modele zachowują stosunkowo silne właściwości magnetyczne taśmy, z której je wykonano.

Pomimo że masowa produkcja tego typu tworzywa wydaje się mało prawdopodobna i sensowna, to może to być ciekawy sposób na eksperymentowanie oraz recykling taśm, które raczej już się nam do niczego nie przydadzą.

Źródło: www.hackaday.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments