African Fossils – baza “prehistorycznych modeli 3D” do pobrania

Kategoria: Programy i strony www 10 sty 2021

W Internecie znaleźć możemy całkiem sporą ilość wszelkiego rodzaju repozytoriów plików 3D, które przychodzą z pomocą szczególnie początkującym drukarzom 3D, niepotrafiącym jeszcze samodzielnie modelować lub chcących po prostu skorzystać z gotowych rozwiązań. Znajdziemy w nich praktycznie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Mimo to wiele organizacji i instytucji tworzy własne specjalistyczne zbiory, w których znajdziemy ściśle określone typy plików. Jedną z nich jest African Fossils, czyli repozytorium modeli 3D, wykonanych na podstawie skanów 3D afrykańskich skamielin.

Witryna African Fossils istnieje od 2011 roku i posiada na swoim serwerze dziesiątki wysokorozdzielczych skanów 3D, wykonanych na bazie afrykańskich skamielin. Obejmują one przede wszystkim kości najsłynniejszych prehistorycznych hominidów, jak również wiele gatunków „starożytnych” zwierząt zamieszkujących kontynent afrykański. Bazę można przeszukiwać ręcznie lub z wykorzystaniem kilku filtrów, segregujących modele 3D w poszczególne grupy.

Modele 3D pozyskane zostały przy pomocy skanowania 3D. Twórcy serwisu mają bowiem dostęp do rzeczywistych skamieniałości, które digitalizują przy pomocy różnych narzędzi oraz technik, wykorzystując między innymi fotogrametrię, narzędzia Autodesk oraz ręczne skanery 3D firmy Artec 3D.

Repozytorium African Fossils udostępnia na swojej stronie przeglądarkę 3D online, w której można przeglądać szczegółowo wszystkie umieszczone w nim modele 3D. Możemy je dowolnie obracać, oddalać oraz przybliżać. Przeglądarka udostępnia również wiele ciekawych informacji historycznych na temat oglądanego eksponatu. Możemy między innymi dowiedzieć się wszystkiego na temat danego gatunku, jak również poznać miejsce oraz datę jego odkrycia.

Przeglądane modele możemy również pobrać, aby wydrukować je na przykład na drukarce 3D. W tym celu musimy jednak założyć darmowe konto w serwisie. Pliki dostępne są w wysokiej rozdzielczości, w dwóch różnych formatach. Pierwszy to typowy plik, nadający się do druku 3D, drugi natomiast to „kartonowy” model 2D, zawierający obrysy poszczególnych warstw, które możemy złożyć, tworząc model 3D.

Opisywana dzisiaj baza plików 3D nie jest może przeznaczona dla każdego, ale może stanowić bardzo cenne źródło informacji oraz modeli 3D dla uczniów, studentów, jak również nauczycieli i wykładowców akademickich.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.africanfossils.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments