DAYNA – elektryczny motocykl ratownictwa górskiego z drukowanymi w 3D podzespołami

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 28 sty 2021

Elisava Racing Team wraz z BCN3D Technologies opracowują wspólnie motocykl przystosowany dla potrzeb ratownictwa górskiego, do pracy w nieprzyjaznym terenie. Aż dziewiętnaście elementów końcowych zostało wykonanych w nim przy użyciu druku 3D w technologii FFF, z różnych rodzajów materiałów technicznych.

Elisava Racing Team to grupa utworzona ze studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego oraz inżynierów pracujących nad projektami różnego rodzaju pojazdów. Do swojego najnowszego przedsięwzięcia zaprosili firmę BCN3D Technologies, eksperta z zakresu druku 3D w technologii FFF.

Projekt, o którym mowa to DAYNA, pierwszy tego rodzaju motocykl elektryczny, opracowany specjalnie dla potrzeb ratownictwa górskiego. W spełnieniu niezwykle wygórowanych oczekiwań, jakie pokłada się w tego typu sprzęcie, ma pomóc druk 3D oraz wykorzystanie kilku inteligentnych systemów, wspomagających niezwykle trudną pracę ratowników.

W ten wyjątkowy motocykl wkomponowano łącznie dziewiętnaście części końcowych, stworzonych w technologii druku 3D. Zespół Elisava wybrał rokujące według nich materiały techniczne, a inżynierowie z BCN3D pomogli w optymalizacji projektu oraz wybranych komponentów, doradzając między innymi w zakresie optymalnej orientacji danych elementów podczas druku 3D.

W przypadku części motocykla, które mają bezpośredni kontakt z akumulatorami lub elektroniką, zastosowano przy ich produkcji ABS, ze względu na dużą odporność mechaniczną, termiczną oraz niski ładunek statyczny. PA wykorzystano natomiast do elementów, które narażone są na tarcie oraz związane z tym szybsze zużycie.

Aby sprostać oczekiwaniom, jakie wiąże się z najbardziej wymagającymi elementami mechanicznymi, przy ich produkcji zastosowano materiały kompozytowe z zawartością włókien wzmacniających. W tym przypadku dominował filament PAHT CF15, ale posłużono się również PPGF GF30. Wykonano z niego na przykład błotnik, który stanowił największy drukowany w 3D element.

Wszystkie podzespoły wykonano na drukarce 3D Epsilon W50, która dzięki dużej objętości zadruku, pozwalała nie tylko na wykonywanie dużych elementów, ale też równoczesnych wydruków w trybie Mirror Mode elementów symetrycznych, występujących bardzo często w tego typu konstrukcjach. Po zakończeniu procesu druku 3D wszystkie modele poddano obróbce mechanicznej, nadając im gładkości powierzchni.

Poza chęcią finalnej komercjalizacji swojego projektu, zespół Elisava liczy również na zwycięstwo w Barcelona Smart Moto Challenge, w którym biorą udział studenci z całego świata, rywalizując o miano twórcy najlepszego motocykla elektrycznego na rynku.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments