Drukowane w 3D aparaty fotograficzne DIY od Dory Goodman

Kategoria: Projekty 3D 25 sty 2021

Dora Goodman to zarazem nazwa firmy, jak również imię i nazwisko jej założycielki. Zakres działalności marki jest dość nietypowy i ciekawy. Firma ta zajmuje się bowiem projektowaniem oraz produkcją drukowanych w 3D zestawów DIY do budowania oraz modyfikowania analogowych aparatów fotograficznych.

Siedziba firmy znajduje się w Budapeszcie, a jej korzenie wywodzą się z hobby do przeprojektowywania aparatów fotograficznych, przy pomocy elementów wykonywanych z drewna. Po kilku latach zainteresowanie przerodziło się w sposób na życie, a Dora Goodman rzuciła swoją bezpieczną posadę na rzecz pogoni za marzeniami.

Od początku istnienia marki jej ideą było tworzenie przyjaznych użytkownikowi, spersonalizowanych rozwiązań fotografii analogowej, jako alternatywy dla produktów tworzonych seryjnie. Od samego początku priorytetem było również stworzenie marki przyjaznej środowisku, minimalizując jej niekorzystny na nie wpływ.

Aby sprostać powyższym wymaganiom Dora Goodman używa wyłącznie drewna oraz biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Firma rozważa również możliwość korzystania z plastiku pochodzącego z recyklingu, jak również skóry wegańskiej.

Pierwsze projekty Goodman wytwarzano praktycznie w całości z drewna. Proces ten okazał się być jednak bardzo czasochłonnym. W związku z tym zaczęto eksperymentować z drukiem 3D, jako tanią alternatywą wytwarzania gotowych produktów. W niedługim czasie okazało się, że technologia ta nie tylko wpisuje się w etos działalności firmy, ale daje również niesamowitą elastyczność twórczą.

Możliwość dokonywania szybkich zmian oraz wdrażanie nowych pomysłów praktycznie w czasie rzeczywistym umożliwia dostrajanie oraz ciągłe ulepszanie produktów. Gdy tylko pojawi się jakiś nowy pomysł nie ma konieczności tracenia czasu na szukanie sposobu na jego wykonanie, wystarczy opracować szybki projekt i przetestować nową cześć po wydrukowaniu jej na drukarce 3D.

W ofercie firmy znajduje się obecnie pełna gama aparatów analogowych, akcesoriów oraz odpowiednich plików STL do wykonywania modyfikacji. Zgodnie z ideą open source wszystkie projekty udostępniane są za darmo, ale każdy kto nie posiada drukarki 3D, może zamówić ich wersję fizyczną w firmie Dora Goodman.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments