Rekordowy pierścionek z diamentami z drukarki 3D

Kategoria: Projekty 3D 13 sty 2021

Jubilerstwo to jedna z branż, która najlepiej wykorzystuje technologie druku 3D. Dzięki niej mamy okazję podziwiać wzory biżuterii, które innymi metodami byłyby trudne do wykonania. Dzięki niej możemy również zobaczyć pierścionek, do którego budowy wykorzystano rekordowe 7 801 diamentów.

Imaginarium, to indyjska firma zajmująca się drukiem 3D, której za jego sprawą udało się przyczynić do powstania produktu, który trafił do Księgi rekordów Guiness’a. Rekord, który udało się pobić przy pomocy technologii addytywnych, to wykonanie pierścionka z największą na świecie liczbą diamentów, których ilość wyniosła oszałamiające 7 801 sztuk.

The Divine, bo taką nazwę nosi to dzieło, został wymodelowany w oprogramowaniu typu CAD, a jego forma powstała w oparciu o model wydrukowany z żywicy typu Castable, służącej do odlewania metodą wosku traconego. Przygotowanie oraz wszystkie prace nad pierścionkiem trwały łącznie około dwunastu miesięcy.

Pomysłodawcą projektu był Kotti Srikanth, właściciel Diamond Store, który w celu jego realizacji posłużył się usługą druku 3D, świadczoną przez wspomnianą firmę Imaginarium. Zaprojektowanie pierścionka z jak największą liczbą diamentów wymagało bowiem dokładnego ustalenia, gdzie każdy z nich zostanie umieszczony, co byłoby niezwykle trudne bez wykorzystania wspomagania komputerowego. Po wykonaniu kilku iteracji, zdecydowano się na wybór formy kwiatu, a ściślej mówiąc kwiatu kamelii himalajskiej, co zapewniło idealny balans pomiędzy tradycją, a nowoczesnością.

Druk 3D wykonano na maszynie RapidShape, dzieląc model na siedem elementów – pierścień oraz sześć segmentów kwiatowych, z których każdy jest mniejszy od poprzednika, dzięki czemu można połączyć je tworząc bryłę charakterystycznego diamentowego kwiatu.

Chociaż ustanowiony we wrześniu minionego roku rekord pobito zaledwie dwa miesiące później, pierścionkiem z 12 638 diamentami, to The Divine pozostaje największym tego typu projektem wykonanym przy udziale drukarki 3D.

Źródło: www.3dnatives.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments