ExOne oraz Rapidia prezentują kompaktowy system do druku 3D z metalu

Kategoria: ExOne Informacje branżowe 10 lut 2021

ExOne we współpracy z Rapidią zaprezentowali właśnie swoje najnowsze rozwiązanie do druku 3D z metalu, które jest możliwe do użytkowania w przestrzeni biurowej. Drukarka 3D ExOne Metal Designlab jest kompaktowym, a dzięki zastosowaniu technologii HydroFuse również jednym z najszybszych na świecie, systemów do druku 3D z metalu.

ExOne jest dostawcą przemysłowych rozwiązań druku 3D w metalu oraz piasku, które są rozwijane od 1996 roku. Jest to firma z największym doświadczeniem w technologii Binder Jetting, która opiera swoje działanie na ciekłych spoiwach nanoszonych na proszki metaliczne lub piasek, dzięki bardzo precyzyjnej pracy głowicy.

Rapidia posiada z kolei patent na technologię HydroFuse, która pozawala na druk 3D z proszku metali oraz ceramiki, występujących pod postacią pasty na bazie wody. W rozwiązaniu tym aż 98% spoiwa to woda, która wyparowuje podczas procesu druku 3D, umożliwiając bezpośrednie umieszczenie świeżo wykonanej część bezpośrednio w piecu. Podsumowując metoda ta jest znacznie szybsza, ponieważ omija czasochłonny proces usuwania lepiszcza przy pomocy środków chemicznych lub metody termicznej.

Połączenie wiedzy oraz technologii obu tych firm, zaowocowało wypuszczeniem kompletnego systemu do druku 3D z metalu, w skład którego wchodzi drukarka 3D ExOne Metal Designlab oraz piec X1F. Ze względu na wykorzystanie technologii HydroFuse zestaw ten jest niezwykle przyjazny użytkownikowi, a brak konieczności stosowania sypkich proszków, oraz związanego z nimi osprzętu, pozwala na umieszczanie tego systemu nawet w przestrzeniach biurowych. Sam wydruk 3D przypomina proces jaki znamy z technologii typu FDM.

System ExOne Metal Designlab oraz piec X1F będą sprzedawane wyłącznie przez ExOne. Lista aktualnie kompatybilnych materiałów zamyka się póki co na dwóch pozycjach (stal nierdzewna 17-4PH oraz 316L), ale w opracowywaniu znajdują się już kolejne tworzywa.

Oficjalnym partnerem ExOne w Polsce jest firma Colmex oferująca drukarki 3D do ceramiki.

Źródło: Informacje prasowe, www.exone.com, www.colmex.pl

Grafika przewodnia: www.exone.com

O autorze
Informacje Prasowe

3D w praktyce to czołowy serwis poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce, działający nieprzerwanie od 2014 roku.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments