Reciflex – nowy elastyczny i w 100% pochodzący z recyklingu filament od Recreus

Kategoria: Materiały do druku 3D 24 lut 2021

Jeden z pionierów druku 3D z filamentów elastycznych, hiszpańska firma Recreus, wprowadziła do swojej oferty nowe tego typu tworzywo. Rectiflex to materiał TPU, który w 100% produkowany jest z granulatu pochodzącego z recyklingu.

Recreus, tak jak wiele innych firm z branży druku 3D, stawia na prowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, co ma również mieć związek z rosnącymi w tym zakresie wymaganiami klientów. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być wprowadzenie do oferty filamentu Reciflex.

Reciflex to tworzywo, które w 100% składa się z materiału pochodzącego z recyklingu odpadów przemysłu obuwniczego, jak również wewnętrznych procesów produkcyjnych firmy Recreus. Materiał ten jest starannie wyselekcjonowany oraz przesiewany magnetycznie, tak aby zapobiec pozostawieniu metalicznych pozostałości, które mogłyby negatywnie odbić się na jakości wydruków oraz pracy drukarek 3D.

Pomimo swojej genezy filament ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami mechanicznymi oraz wysoką odpornością na rozpuszczalniki. Jego twardość waha się w granicach od 96 do 98 w skali Shore A. W procesie produkcyjnym utrzymywane są najwyższe standardy, zapewniające stałą wysoką jakość tworzywa.

Źródło: Recreus

Reciflex jest łatwy w druku 3D oraz kompatybilny praktycznie z każdą dostępną na rynku drukarką 3D. Zalecana temperatura druku to 220-235oC, przy prędkości rzędu 20-60 mm/s oraz platformie podgrzanej do 50-60 oC. Ze względu na różnorodność kolorystyczną poddawanego recyklingowi tworzywa, z którego jest produkowany, materiał ten zabarwiany jest na kolor czarny i można go nabyć wyłącznie w tej właśnie barwie.

Zastosowanie:

  • pokrowce ochronne do kamer sportowych, telefonów, etc.,
  • elementy ochronne dronów,
  • koła dla modeli RC,
  • elementy amortyzujące różnych maszyn.

Reciflex dostępny jest w średnicach 1,75 mm oraz 2,85 mm na szpulach o masie 0,75 kg oraz 3,00 kg, które wyceniono kolejno na 29,90 EUR oraz 114,90 EUR.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments