Tough PLA oraz BVOH – dwa nowe filamenty w ofercie BCN3D Technologies

Kategoria: Materiały do druku 3D 12 lut 2021

Po niezwykle udanym roku 2020, BCN3D Technologies nie zwalnia tempa, sukcesywnie poszerzając portfolio oferowanych przez siebie produktów. Tym razem do oferty hiszpańskiej firmy dołączają dwa nowe filamenty – Tough PLA oraz BVOH.

W celu poszerzenia swojej oferty oraz możliwości dostarczenia wysokiej jakości filamentów przeznaczonych dla swoich klientów, BCN3D Technologies nawiązała współpracę z dwoma gigantami branży chemicznej, firmami Mitsubishi Chemical oraz BASF. Pierwszymi owocami tej kooperacji są Tough PLA oraz rozpuszczalny w wodzie BVOH.

Zwykłego PLA nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych materiałów do druku 3D. Tough PLA charakteryzuje się mniej więcej tymi samymi właściwościami, z tym że jest zarówno twardszy, jak i sztywniejszy. Zaprojektowano go z myślą o uzyskaniu udarności oraz wytrzymałości zbliżonej do ABS, przy zachowaniu łatwości druku zwykłego PLA.

Podobnie jak zwykły PLA, materiał ten wykazuje się silnym wiązaniem międzywarstwowym oraz wysoką jakością powierzchni. Można z niego łatwo drukować w szerokim zakresie temperatur, bez wyraźnego skurczu oraz innych wypaczeń. Tworzywo to może znaleźć zastosowanie w druku 3D prototypów funkcjonalnych, narzędzi wspomagających produkcję oraz jako alternatywa dla ABS, przy wykonywaniu modeli wielkogabarytowych.

BVOH to z kolei materiał podporowy, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo szybkim rozpuszczaniem w wodzie, przez co jest bardzo łatwy do usunięcia, szczególnie z trudno dostępnych miejsc. Tworzywo to jest kompatybilne z PLA, Tough PLA, PETG, TPU 98A, ABS, PA, PAHT oraz CF15. Ze względu na silną higroskopijność, należy przechowywać go w suchym i szczelnym pojemniku.

Źródło: BCN3D Technologies
Źródło: BCN3D Technologies

 

Filament BVOH przeznaczony jest do wykorzystania z modelami o złożonej geometrii, zawierających w swojej budowie kanały wewnętrzne oraz inne, trudnodostępne miejsca. Stosowanie go jako materiał podporowy pozwala również na uzyskanie idealnej powierzchni podpieranej, nawet w elementach o dużych nawisach, czy długich mostach. Warto nadmienić, że prędkość rozpuszczania tego tworzywa rośnie wraz ze wzrostem temperatury wody.

Dodanie do portfolio filamentów Tough PLA oraz BVOH zwiększa ilość oferowanych przez BCN3D materiałów do jedenastu. Tough PLA dostępny jest na ten moment w kolorach czarnym oraz białym, ale już niebawem paleta kolorów ma zostać poszerzona.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments