Jak modele biomedyczne z drukarki 3D pomagają w operacjach onkologicznych

Kategoria: Druk 3D w medycynie 05 mar 2021

Druk 3D coraz częściej wykorzystywany jest do poszukiwania nowych sposobów poprawy wydajności w zakresie działalności opieki zdrowotnej. Dr Gustavo Nari z argentyńskiego szpitala Transito Caceres de Allende’s wraz z inżynierami z Mirai3D wykorzystują jego dobrodziejstwa do opracowywania i wytwarzania modeli biomedycznych, w celu ulepszenia procesu planowania chirurgicznego.

Wspomniany we wstępie zespół skupił swoje działania w kierunku inżynierii biomedycznej, która koncentruje swoje wysiłki z zakresu druku 3D, wirtualnej rzeczywistości oraz zaawansowanych materiałów w sektorze opieki zdrowotnej. Nieocenionym narzędziem dla tego zadania okazała się technologia IDEX, zaimplementowana w drukarce 3D BCN3D Sigmax, dzięki której tworzone są biomodele do opracowywania planów chirurgicznych, które pomagają w lepszym zrozumieniu anatomicznym danego przypadku klinicznego.

Szczególnie trudnymi sytuacjami, kiedy stosuje się przedoperacyjne planowanie chirurgiczne, są przypadki onkologiczne, kiedy to trzeba precyzyjnie nawigować wokół sąsiednich narządów wewnętrznych oraz tkanek. Odpowiednie przygotowanie pozwala krok po kroku zaplanować trasę dostępu do miejsca operacji, jak również wykonać planowanie prewencyjne na wypadek wszelkich możliwych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą się pojawić w trakcie zabiegu.

Źródło: BCN3D Technologies

Wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego w połączeniu z drukiem 3D pozwala lekarzom na urzeczywistnienie wirtualnych modeli obszarów zainteresowania, które można wykonać w skali 1:1. Technologia IDEX jest tutaj szczególnie przydatna, ponieważ dany model można wydrukować z różnych materiałów, które mogą imitować kości i tkanki, jak również wykonać go z różnych kolorów, pozwalając na wizualne rozróżnienie poszczególnych obszarów. Tego typu modele mogą posłużyć również w celu szczegółowego wyjaśnienia procedury leczenia dla pacjenta, jak również członków jego rodziny.

Źródło: BCN3D Technologies

Jednym z przykładów zastosowania tej techniki przez dr Gustavo Nari jest przypadek 65-letniej kobiety z rakiem wątroby. Wykonanie kolorowego modelu 3D, pozwoliło na dokładną wizualizację umiejscowienia guza wraz z unaczynieniem otaczającego go obszaru. Sam model wydrukowano z białego oraz czerwonego PLA na warstwie 0,02 mm, na urządzeniu BCN3D Sigmax.

Zastosowanie technologii druku 3D nie tylko zwiększyło bezpieczeństwo pacjenta, ale też skróciło czas trwania samej operacji o około 45 minut.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments