Array – zautomatyzowana platforma do przemysłowego druku 3D od Mosaic

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 07 maj 2021

Automatyzm to jedna z najważniejszych cech seryjnej produkcji na skalę przemysłową. Pozwala on nie tylko na uzyskanie powtarzalności, ale przede wszystkim na brak przestojów w procesie produkcyjnym. Opracowany przez firmę Mosaic system Array można bez zastanowienia nazwać zautomatyzowanym, ponieważ pozwala niemal bezobsługowo nadzorować cztery wysokotemperaturowe drukarki 3D, troszcząc się jedynie o zapewnienie odpowiedniej ilości materiału eksploatacyjnego.

Firma Mosaic jest znana w branży druku 3D dzięki swoim urządzeniom z serii Palette, które pozwalają na wielokolorowy i wielomateriałowy druk 3D, przy użyciu dowolnej drukarki 3D typu FDM. Ich najnowszy projekt można również w pewnym sensie nazwać wielomateriałowym. Array to swego rodzaju fabryka zamknięta w szafie, przy pomocy której możemy w zautomatyzowany sposób zarządzać czterema przemysłowymi drukarkami 3D, zasilanymi przez trzydzieści dwa zasobniki z filamentem.

Array to system drukowania 3D, który samodzielnie podpina oraz wysuwa filament do swoich czterech drukarek 3D Element HT, rozpoczyna drukowanie, usuwa gotowe wydruki i odkłada je na specjalne półki, rozpoczynając następnie kolejny wydruk z listy oczekujących. Całość odbywa się w pełni automatycznie i zarządzana jest przy pomocy oprogramowania Canvas, które pozwala użytkownikowi w prosty sposób wybrać odpowiedni materiał i ustawić kolejkę drukowania.

Urządzenie Mosaic zaprojektowano pod kątem niespotykanej dotychczas elastyczności. Świadczy o tym chociażby możliwość skorzystania z jednej z trzydziestu dwóch wbudowanych w system szpul z filamentem, pośród których umieścić możemy na przykład PEEK lub PEI, jak również możliwość korzystania z ośmiu materiałów jednocześnie podczas jednego wydruku 3D, dzięki zaimplementowanej przystawce Palette X. Po zakończonym wydruku ramię robotyczne zdejmuje model wraz z platformą, odkłada je na półkę, a następnie ładuje czystą platformę i rozpoczyna kolejny wydruk 3D.

System Array wyceniono na 59 999 USD, z czego około 40 000 USD to wartość czterech wbudowanych drukarek 3D Element HT o obszarach roboczych wynoszących około 355 x 355 x 355 mm. Pozostałe 20 000 USD to więc wartość robota zarządzającego całym procesem drukowania oraz obsługującego wspomniane urządzenia.

Źródło: www.3dprinting.com

Grafika przewodnia: www.mosaicmfg.com

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments