Drukarka 3D BCN3D Epsilon z nagrodą IF DESIGN AWARD 2021

Kategoria: Przemysłowe drukarki 3D 14 maj 2021

Epsilon to najnowsza, a zarazem flagowa drukarka 3D hiszpańskiego producenta, firmy BCN3D Technologies. Urządzenie to, poza wysoką niezawodnością oraz ciekawą specyfikacją, wyróżnia się również niebanalnym designem. Fakt ten przyczynił się do przyznania tej konstrukcji tegorocznej nagrody IF DESIGN AWARD w zakresie wzornictwa.

BCN3D Technologies jest jednym z liderów branży druku 3D, który zarówno projektuje, jak i produkuje profesjonalne drukarki 3D. Wszystkie swoje doświadczenia i umiejętności przenosi na produkcję świetnych urządzeń, przeznaczonych zarówno dla sektora niewielkich działalności gospodarczych, jak również firm powiązanych z cięższym przemysłem. Za odzwierciedlenie dynamicznego rozwoju firmy z pewnością możemy uznać wypuszczenie pod koniec 2019 roku drukarki 3D Epsilon, która pozycjonowana jest jako urządzenie dla przemysłu.

Epsilon, dzięki całkowicie zamkniętej pasywnie ogrzewanej komorze roboczej, jest w stanie pracować z najbardziej wymagającymi materiałami technicznymi, w tym również z tymi wzmacnianymi przy pomocy różnego rodzaju włókien. Jak przystało na drukarkę 3D od BCN3D w urządzeniu tym nie mogło zabraknąć również znaku rozpoznawczego firmy, czyli niezależnych ekstruderów, pracujących w systemie IDEX, które dodatkowo zwiększają wydajność drukowania.

Poza odpowiednio dużym obszarem roboczym (420 x 300 x 400 mm) oraz wbudowanymi filtrami HEPA oraz węglowym, Epsilon wyposażono również w rozbudowane usługi sieciowe oraz zmodyfikowane, bardziej odporne na ścieranie głowice. Całość zamknięto w ciekawej obudowie, która na pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić, kto jest jej autorem. Jej design został właśnie doceniony, a drukarka 3D została laureatem nagrody IF DESIGN AWARD.

BCN3D Epsilon zdobyła uznanie 98 członków jury składającego się z niezależnych ekspertów w dziedzinie projektowania z całego świata. Rangę osiągnięcia podnosi fakt, że na konkurs nadesłano niemal 10 000 zgłoszeń z pięćdziesięciu dwóch państw.

Stosowany przeze mnie proces projektowania opiera się na bardzo znanej metodologii zwanej myśleniem projektowym. To dość powszechna teoria, ale dla mnie prawdziwą umiejętnością jest wiedza, jak dostosować tę metodologię do każdego konkretnego projektu. Na przykład potrzeby produktu sprzętowego, takiego jak drukarka 3D, bardzo różnią się od oprogramowania, takiego jak interfejs systemu operacyjnego. Jest jednak między nimi jedno podobieństwo: ich tworzenie składa się ze wspólnych etapów, które przechodzą przez koncept, projektowanie oraz walidację, a wszystkie z nich są zawsze skupione wokół użytkownika, który znajduje się w centrum całego procesu.Fermin Monreal, product designer BCN3D

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments