Nissan przyspiesza swoją linię montażową dzięki drukarkom 3D od BCN3D Technologies

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D 18 cze 2021

Wiodący hiszpański producent drukarek 3D, firma BCN3D Technologies, ogłosiła wdrożenie produkowanych przez siebie urządzeń w mieszczącej się w Barcelonie fabryce Nissana. Po przeanalizowaniu związanych z tym korzyści japoński producent samochodów zamierza również wykorzystać tą technologię do swoich fabryk zlokalizowanych w innych regionach świata.

Nissan wykorzystuje drukarki 3D BCN3D do wytwarzania narzędzi, przyrządów oraz innego rodzaju osprzętu dla linii montażowej fabryki w Barcelonie. Według najnowszych doniesień przełożyło się to na tak duże oszczędności czasu oraz kosztów, że wprowadzenie tego typu rozwiązań do innych fabryk pozostaje jedynie kwestią czasu.

Dotychczas wykonano w tej technologii ponad 700 części, a koszt niektórych z nich wyniósł zaledwie 3,45 EUR. Wcześniej Nissan bazował na dostawcach zewnętrznych, którzy produkowali dla niego prototypy oraz przyrządy mechaniczne przy pomocy tradycyjnych metod, takich jak na przykład obrabiarki CNC. Pomimo że jakość otrzymywanych elementów była bardzo dobra, to czas ich realizacji był długi, a koszty wysokie. Niektóre z nich potrafiły kosztować nawet 400 EUR. Wykonując je we własnym zakresie, skrócono czas produkcji danej części z jednego tygodnia do nawet jednego dnia, przy obniżeniu kosztów nawet o 95%.

Laboratorium druku 3D Nissana wyposażone jest w farmę czterech drukarek 3D BCN3D, które zapewniają sprawdzoną niezawodność oraz wydajność pracy 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w system niezależnych ekstruderów IDEX, dzięki czemu można w tym samym czasie drukować dwa identyczne elementy, co podwaja ich wydajność. Od niedawna Nissan korzysta również z systemu Smart Cabinet, dzięki któremu druk 3D jest jeszcze bardziej niezawodny.

Urządzenia BCN3D wykorzystywane są do produkcji wielu elementów wspomagających linię montażową. Możemy do nich zaliczyć na przykład narzędzie do mocowania miernika centrującego przednią szybę czy przyrząd do pozycjonowania tabliczki z nazwą modelu. Wydruki te wykonuje się zazwyczaj z materiałów TPU oraz ABS.

Poza drukiem 3D z plastiku Nissan testuje również druk 3D z metalu do produkcji części końcowych oraz prototypów na linii montażowej modelu Nissana Navary.

Źródło: Informacje prasowe

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments